طی زمستان ۱۴۰۰ تعداد ۳۷.۸ میلیون نفر از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر کشور جزو جمعیت غیرفعال و فاقد مشارکت اقتصادی بوده، ۲۵.۶ میلیون نفر دارای مشارکت اقتصادی‌ و از همین تعداد نیز ۲.۵ میلیون نفر بیکار بودند، به عبارتی جمعیت غیرفعال حدود ۱.۵ برابر جمعیت فعال است.

جمعیت غیرفعال؛ ۱.۵ برابر نیروی فعال کشور

به گزارش کارآفرین نیوز؛ بر اساس آخرین اطلاعات مرکز آمار در حالی بیکاری در میان جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، از ۹.۷ درصد در زمستان ۱۳۹۹ به ۹.۴ درصد در زمستان ۱۴۰۰ با کاهش ۰.۳ درصدی روبرو بوده که جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر کشور از ۶۲ میلیون و ۶۱۳ هزار نفر به ۶۳ میلیون و ۳۳۴ هزار نفر و با افزایش ۷۲۱ هزار نفری مواجه بوده است.

جمعیت فعال کشور

با توجه به نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر در زمستان ۱۴۰۰ به میزان ۴۰.۴ درصد که نسبت به زمستان سال گذشته اش کاهش ۰.۵ درصدی داشته است، نرخ بیکاری ۹.۴ درصدی برای زمستان ۱۴۰۰ به معنای بیکاری ۲ میلیون و ۴۰۹ هزار نفر است که اگرچه نسبت به زمستان ۱۳۹۹ کاهش ۶۹ هزار نفری داشته، اما اشتغالزایی برای ۲.۵ میلیون نفر که جزو جمعیت فعال کشور محسوب می شوند و جویای کار هستند، مسیر دشواری را پیش روی دولت سیزدهم گذارده است.

عزم دولت برای اشتغالزایی

چند روز پیش رییس جمهور، اشتغال را مساله اول دولت عنوان کرد و تاکید نمود که حمایت از تولید در صدر برنامه های دولت قرار دارد و اشتغالزایی از مهم ترین معیارهای سنجش عملکرد دستگاه های دولتی است. آیت الله رییسی همچنین بر پرهیز از مبتلا شدن دولت به گزارش‌های بی‌نتیجه در حوزه اشتغال تاکید ویژه نمود.

نیروی کار کشور

علاوه بر رییس جمهور، حجت اله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در ۷ دی ماه ۱۴۰۰ در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده ارومیه وعده داد که برنامه این وزارتخانه ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی در ۱۸ ماه یعنی از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ است.

وزیر کار البته در این جلسه اضافه کرده بود: "متولی اشتغال فقط وزارت کار نیست موضوع اشتغال به صنعت، کشاورزی، IT، فناوری اطلاعات، گردشگری و حتی محیط زیست هم ارتباط دارد. وزارت کار مسئول ایجاد اشتغال نیست که مشغول ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف است لذا به عنوان دبیر شورای اشتغال موضوع را پیگیری می‌کنیم."

تعداد مردان دارای فعالیت اقتصادی ۸۲ هزار نفر بیشتر شد

اما بررسی آمارهای مرکز آمار ایران نشان می دهد که در میان بیکاران ۱۵ ساله و بیشتر در زمستان ۱۴۰۰، تعداد بیکاران زن ۱.۸ برابر تعداد بیکاران مرد است، به طوری که ۸.۴ درصد از مردان و ۱۴.۹ از زنان در زمستان ۱۴۰۰، بیکار بوده اند.

تطبیق بیکاری مردان و زنان با سال ۱۳۹۹ بیانگر آن است که اگرچه بیکاری در میان مردان ثابت مانده، اما در میان زنان ۱.۶ درصد کاهش داشته و از ۱۶.۵ درصد در زمستان ۱۳۹۹ به ۱۴.۹ درصد در زمستان ۱۴۰۰ رسیده و کاهش ۸۲ هزار نفری داشته است.

بیکاری

جمعیت غیرفعال بهتر است یا بیکار؟

نکته دیگری که در کاهش بیکاری در میان زنان ۱۵ ساله و بیشتر، در فاصله زمستان ۱۳۹۹ تا زمستان ۱۴۰۰ وجود دارد این است که نرخ مشارکت اقتصادی آنها نیز به طور یکسان مانند نرخ مشارکت اقتصادی مردان کاهش یافته و هر دو به میزان ۰.۵ درصد کاهش نرخ مشارکت اقتصادی داشته اند اما از لحاظ جمعیتی بر تعداد جمعیت مردان فعال، ۸۲ هزار نفر اضافه شده و از جمعیت زنان فعال، ۱۱۱ هزار نفر کاسته شده است.

اما در کنار آمارهای مذکور، بر اساس اعلام مرکز آمار، در حالی ۲۵ میلیون و ۵۸۳ هزار نفر از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، مشارکت اقتصادی دارند و جزو جمعیت شاغل و بیکار قرار می گیرند که ۳۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر اصلا جزو جمعیت دارای مشارکت اقتصادی نیستند، به عبارتی نه شاغل اند و نه به دنبال کار هستند و حتی جزو جمعیت بیکار نیز قرار نمی گیرند.

اگرچه نرخ مشارکت اقتصادی ۴۰.۴ درصد در زمستان ۱۴۰۰ جزو کمترین نرخ مشارکت های اقتصادی در میان کشورهای دنیاست، اما این سوال مطرح است که با وجود ۲.۵ میلیون نفر بیکار و جویای کار، اگر هر میزان از جمعیت ۳۷.۸ میلیون نفری به جمعیت بیکار اضافه شود، آیا شغلی برای آنها وجود دارد؟ و قرار گرفتن ۳۷.۸ میلیون نفر از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، جزو جمعیت غیرفعال و فاقد مشارکت اقتصادی، بهتر است یا قرار گرفتن آنها جزو جمعیت بیکار؟

////////////////////

تهیه و تنظیم از امیر بابایی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =