تحلیل‌گر مسائل اقتصادی با اشاره به لزوم حرکت نظام بانکی به سمت شیوه‌های نوین بانکداری، بر ایجاد زمینه‌های ارائه خدمات نوین در صنعت بانکی کشور تاکید کرد و افزود: باید نمونه‌های موفق بانکداری نسل جدید جهان مورد بررسی قرار گیرد.

حرکت بانک‌ها از بانکداری سنتی به خدمات نوین

مسعود دانشمند، کارشناس و تحلیل‌گر مسائل اقتصادی در گفت و گو با کارآفرین نیوز، به واکاوی سیستم بانکی کشور پرداخت و گفت: بانکداری ما به شیوه کاملاً سنتی بوده که هنوز به دنبال افزایش تعداد شعبه و صدور کاغذی دسته‌چک است.

دانشمند ادامه ادامه داد: نسل آخر بانکداری به‌ صورت ebank بوده که در آن نیاز به ساختمان‌ها و کاغذ بازی‌های فراوان نیست و در آن بانک به‌ جای نگه‌داشتن پول مردم در فرایندهای تولیدی و خدماتی سودآور مشارکت می‌کند.

دانشمند

تحلیل گر مسائل اقتصادی شیوه بانک های تخصصی کشور را نادرست دانست و گفت: به طور مثال ما دارای یک بانک تخصصی در حوزه مسکن و املاک هستیم که این بانک در شیوه نوین باید با مشارکت در تولید اقدام به ساخت مسکن نماید و در نهایت پس از ساخت مسکن، این واحدها را به فروش برساند.

وی افزود: بانک به دلیل ایجاد شعبه نیاز به خرید یا اجاره مکانی در نقاط مختلفی دارد که این خود برای بانک ایجاد هزینه می‌کند، از سوی دیگر هر شعبه نیاز به سطوح مختلف کارمند از نیروی خدماتی و حفاظتی گرفته تا رئیس و معاونین شعبه دارد که تمامی این موارد سبب افزایش هزینه‌ها می‌شود.

دانشمند در ادامه چک را نمونه ای از شیوه سنتی بانکدای کشور دانست و گفت: هنوز در کشور ما قوانین چک به‌ صورت درست اجرا نمی‌شود، در واقع از آنجایی‌ که چک یک سند پرداختی است باید به‌ سرعت نقد شود، این در حالی است که در ایران چک به‌ عنوان یک سند مدت‌دار نقش سفته را بازی می‌کند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر در صورتی‌ که یک فرد دارای چک برگشتی باشد بانک به آن فرد چک دیگری پرداخت نمی‌کند که این مشکل بزرگی برای تولیدکنندگان است، این در حالی است که در کشورهای دیگر بانک افراد دارای چک برگشتی را در مسیر اصلاح قرار داده و آموزش‌های لازم را در این زمینه صورت می‌دهند.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، کاغذی بودن صدور چک نادرست است و با توسعه اینترنت و نرم‌افزارهای موبایلی علتی برای این امر وجود ندارد، در واقع تمامی افراد قادر هستند به‌ صورت الکترونیک از این سندهای پرداختی بهره ببرند.

دانشمند در ادامه تصریح کرد: به‌ طور کلی شیوه بانکداری نوین هنوز در کشور ما در جریان نیست و نیاز است نمونه‌های موفق بانکداری نسل جدید جهان مورد بررسی قرار گیرد و با الگوبرداری از آنها، زمینه بانکداری نوین در کشور ما فراهم شود.

تحلیلگر مسائل اقتصادی امارات را نمونه موفقی از کشورهای دارای بانک داری نوین عنوان کرد و گفت: کشور امارات به‌ عنوان همسایه ما تعداد شعبات بانک‌های خود را کاهش داده و در صورتی‌ که فردی باید به بانک مراجعه کند، در زمان مقرر که از طرف خود او تعیین شده به بانک مراجعه می‌کند، این فرد پیش از مراجعه به بانک حتی کارشناسی که امور بانکی خود را باید تحت‌نظر او انجام دهد شناخته و با مراجعه به بانک به‌ سرعت امور خود را انجام می‌دهد، البته این مراجعه به دلیل نوین بودن بانک‌های این کشور در موارد محدود انجام می‌شود.

وی در انتها تاکید کرد: بانکداری در کشور ما باید تغییر کند و بانک به‌ جای امور فعلی باید در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت کند و با بررسی طرح‌های اقتصادی به مشتریان خود توصیه نماید در این فعالیت اقتصادی مشارکت نمایند، به بیان دیگر بانکداری در کشور ما به‌ جای سرمایه محوری باید مشارکت محور و تولید محور باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =