طبق اعلام موسسه مدیریت سرمایه‌گذاری جانوس هندرسون، اقتصادهای توسعه یافته در صدر فهرست بدهکارترین کشورهای جهان قرار گرفتند.

آتشفشان بدهی دولت‌ها در سطح بین‌الملل

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از راشاتودی، موسسه بریتانیایی مدیریت سرمایه گذاری جانوس هندسون روز ۷ آوریل ۲۰۲۲ اعلام کرد: انتظار می رود میزان بدهی های حکومتی کشورهای جهان با افزایش ۹.۵ درصدی به رکورد جدید ۷۱.۶ تریلیون دلاری برسد.

در این گزارش تاکید شده است: روند استقراض بین المللی دولت ها با تداوم دوران پاندمی، شتاب بیشتری یافته است. افزایش میزان بدهی های بین الملل، نتیجه عملکرد کشورها برای جلوگیری از رکود شدید اقتصادی در دوران پاندمی است.

آمریکا، ژاپن و چین بیشترین میزان بدهی دولتی را در سال جاری میلادی خواهند داشت. از نظر حجم بدهی، آهنگ افزایش میزان بدهی دولت چین بیش از سایر کشورها برآورد شده است که در حال حاضر به ۶۵۰ میلیارد دلار بالغ می شود. از نقطه نظر محاسبات درصدی، در میان کشورهای توسعه یافته نیز آلمان با افزایش ۱۵ درصدی بدهی ها در صدر ایستاده است که دو برابر میانگین جهانی محسوب می شود.

بدهی دولتی جهان

در این گزارش آمده است: بدهی های دولتی در جهان در دو دهه گذشته، سه برابر افزایش داشته است.

تنها نکته امیدوار کننده موجود در این روند، نرخ اندک هزینه خدمات بدهی ها بوده است که پیش بینی می شود هزینه خدمات بدهی ها هم با احتساب نرخ ثابت ارزها در سال جاری با افزایش ۱۴.۵ درصدی به ۱.۱۶ تریلیون دلار برسد.

نرخ ارز ثابت به بیان دیگر، همان حفظ ارزش پول هر کشوری در محدوده مشخص است.

به دلیل افزایش نرخ بهره، تاثیر تورم بالا در حجم بدهی مرتبط با شاخص و هزینه کاهش تدریجی سیاست تسهیل کمّی، انگلیس شاهد بیشترین تاثیر و آسیب از این روند افزایشی خواهد بود.

سیاست تسهیل یا آزادسازی کمّی (QE)؛ اقدام بانک های مرکزی در هنگام رکود اقتصادی است که موجب افزایش نقدینگی در جامعه می شود و در نهایت به کاهش هزینه استقراض یا به عبارتی ارزش خود پول منجر می شود.

اثر منفی سونامی کرونا بر بدهی‌های جهانی

بتانی پاین؛ مدیر پورتفوی اوراق قرضه جهانی در موسسه جانوس هندرسون می گوید: سونامی پاندمی، تاثیر منفی شدیدی بر میزان بدهی های جهانی گذاشته است و پس لرزه های آن تا مدت ها بر اقتصاد جهان باقی خواهد ماند.

وی همچنین می افزاید: جنگ روسیه و اوکراین نیز عامل فشار مضاعف بر دولت های غربی خواهد بود تا برای سرمایه گذاری در مسایل دفاعی، استقراض بیشتری انجام دهند.

در گزارش جانوس هندرسون آمده است: افزایش بدهی دولت ها در سطح بین الملل، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران در زمینه اوراق کوتاه مدتی است که ریسک کمتری نسبت به اوراق بلندمدت خواهد داشت.

پیش از این، تعهدات دولت ها برای کاهش گازهای گلخانه ای نیز یکی از عوامل موثر افزایش بدهی های عمومی کشورهای جهان عنوان شده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =