تحلیلگران بر این باور هستند که وارونگی منحنی قیمت نفت در پی انتشار خبر آزادسازی ذخایر استراتژیک آمریکا همچنان ادامه خواهد داشت.

منحنی قیمت نفت به سرازیری افتاد

به گزارش کارآفرین نیوز، روز دوشنبه ۱۰ آوریل، پیش معاملات نفت در بازارهای آسیا با کاهش دو دلاری در هر بشکه آغاز شد.

در هفته اول آوریل، رییس جمهور آمریکا از شرکت های نفتی آمریکایی درخواست کرده بود برای کمک به حفظ منافع ملی، ازخودگذشتگی نشان دهند و برای کاهش قیمت داخلی منابع انرژی همکاری کنند.

همچنین پیش از آن، دولت های آمریکا، ژاپن و انگلیس از توافق با دولت کویت برای افزایش تولید نفت این کشور در ازای دریافت وام ۱ میلیارد دلاری خبر داده بودند.

چین

چشم معاملات نفتی بازارهای جهانی به روند توسعه چین به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت در جهان دوخته شده است. اما قرنطینه های سفت و سخت برخی شهرها از جمله شهر ۲۶ میلیون نفری شانگهای که حدود دو هفته از آغاز آن می گذرد، معادلات بازار را به هم ریخت. در حالی که جهان تصور می کرد تداوم سیاست کووید صفر در چین، موجب بازیابی اقتصاد این کشور خواهد شد و چین بار دیگر، حرکت پرشتاب خود را برای بازیابی رشد اقتصادی آغاز خواهد کرد، تحلیلگران بازار پیش بینی کرده اند مصارف نفتی چین در این مدت، حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش داشته باشد.

شیوع کرونا در شانگهای به حدی است که مردم برای تامین مواد غذایی با مشکل روبرو شده اند و احتمال وقوع چنین وضعیتی در سایر شهرهای چین اعلام شده است.

از سوی دیگر کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی (IEA) در شش ماه آینده حدود ۶۰ میلیون بشکه نفت، روانه بازار خواهند کرد.

آمریکا نیز در ماه مارس اعلام کرده بود حدود ۱۸۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک خود را ظرف مدت ۶ ماه آزاد خواهد کرد و با روانه کردن یک میلیون بشکه نفت در روز، تلاش خود را برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت نفت انجام خواهد داد.

این اقدامات با هدف پوشش خلا حضور روسیه در بازارهای جهانی صورت می گیرد.

به دنبال تصمیم جمعی مصرف کنندگان جهانی مبنی بر برنامه ریزی برای آزادسازی بخشی از ذخایر استراتژیک و تداوم قرنطینه ها در برخی شهرهای چین، معاملات نفت در بازارهای آسیا در هفته جاری، در سرازیری قیمت آغاز به کار کرد.

قیمت نفت در ماه گذشته میلادی، رکورد ۱۴ ساله خود را شکست و از مرز ۱۳۰ دلار در هر بشکه عبور کرده بود.

گرچه هفته گذشته با انتشار خبر آزادسازی ذخایر نفتی آمریکا، روند قیمت ها کاهشی شد تا جایی که قیمت هر بشکه نفت برنت در روز ۲ آوریل به ۱۰۳ دلار رسید.

نفت

تینا تینگ؛ تحلیلگر بازارهای CMC می گوید: با توجه به تلاش های مشترک آمریکا و کشورهای عضو آزانس بین المللی انرژی (IEA) و گسترش قرنطینه ها در چین به ویژه در شنیانگ و شانگهای، حرارت معاملات نفتی در حال کاهش است.

شنیانگ و شانگهای؛ در زمره بزرگترین شهرهای صنعتی چین به شمار می روند.

آزادسازی کم سابقه ۲۴۰ میلیون بشکه ای در مدت ۶ ماه که روزانه بیش از یک میلیون بشکه به بازار روانه خواهد کرد، گام مهمی در جهت کاهش قیمت ها است و وارونگی منحنی قیمت منابع نفتی را رقم خواهد زد، به گونه ای که تحلیلگران در گفتگو با رویترز پیش بینی کرده اند قیمت نفت در ماه های آتی کمتر از ماه جاری باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =