در پی افزایش قیمت منابع انرژی در جهان و همچنین افزایش تورم، به نظر می‌رسد بیشتر کشورها افزایش نرخ بهره را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

تغییرات گسترده نرخ بهره از منطقه یورو تا آمریکا

به گزارش کارآفرین نیوز، نرخ بهره بانکی از مهم ترین ابزارهای بانک های مرکزی برای مقابله با بحران های اقتصادی داخلی و بین الملل است.

در بسیاری از کشورها، نرخ بهره بانکی منفی است و این بدان معناست که مردم، تمایلی برای خروج پول خود از بانک و به گردش انداختن آن در جریان اقتصاد کشور ندارند. بانک ها نیز در ازای خواب پول در حساب ها از مردم، وجوهی دریافت می کنند.

این اقدام انقباضی بانک های مرکزی، در راستای ترغیب مردم به خروج پول از حساب ها و آغاز فعالیت اقتصادی صورت می گیرد.

ژاپن، سوییس و سوئد از جمله کشورهایی هستند که سال ها نرخ بهره در آن ها منفی بوده است. این بدان معناست که مردم این کشورها، تمایلی برای آغاز فعالیت تولیدی و اقتصادی در آن سالها نداشته اند.

در سال ۲۰۱۵، نرخ بهره در آمریکا ۰.۵ و در انگلیس، ۰.۲۵ درصد درصد بوده است.

در پی افزایش بی سابقه نرخ تورم در اروپا پس از بروز عواقب جنگ روسیه و اوکراین، به نظر نمی رسد بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) برای اتخاذ تصمیمات جدید در زمینه افزایش نرخ بهره عجله داشته باشد.

این روزها منطقه یورو، بدترین شرایط تورمی را در طول تاریخ خود تجربه می کند که افزایش قیمت منابع انرژی، اصلی ترین عامل آن ارزیابی می شود.

منطقه یورو

فرنک نایت؛ اقتصاددان برجسته آمریکایی می گوید: بانک مرکزی اتحادیه اروپا در این شرایط با درجه بالایی از عدم اطمینان اقتصادی، دست و پنجه نرم می کند، حد و اندازه ای برای این عدم اطمینان نمی توان متصور شد، نگرانی و واهمه ناشی از جنگ که هیچ یک از مدل های استاندارد علمی در اقتصاد، چاره آن نیستند.

دیوید پاول؛ اقتصاددان ارشد اروپایی نیز می گوید: نکاتی در سخنان روز گذشته کریستین لاگارد (Christian Lagard)؛ رییس بانک مرکزی اتحادیه اروپا بود که نشان می دهد تصمیماتی در راه است که می تواند ثبات قیمت و رشد اقتصادی را در منطقه یورو تهدید کند.

فدرال رزرو آمریکا پیش تر تصمیم خود را در مورد افزایش نرخ بهره اعلام کرده بود و حتی احتمال افزایش مجدد نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ را بر سر زبان ها انداخت.

داده های منتشره از اقتصاد آمریکا و انگلیس، سطح تورمی جدیدی را در این دو کشور ثبت کرده اند.

آنچه تاکنون منتشر شده نشان می دهد شاخص قیمت مصرف کننده در آمریکا از یک سال گذشته تاکنون حدود ۸.۴ درصد و تنها در ماه گذشته حدود ۱.۲ افزایش داشته که از سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون بی سابقه بوده است.

عامل تاثیرگذار در این روند در آمریکا نیز افزایش قیمت منابع انرژی ذکر شده است.

اقتصاددانان، میانگین نرخ تورم در انگلیس را حدود ۶.۷ درصد برآورد می کنند. البته پیش بینی برخی از آنان مانند کالوم پیکرینگ (Kallum Pickering)، حدود ۸ درصد بوده است.

به نظر می رسد پس از آمریکا، کانادا اولین کشور از گروه هفت باشد که نرخ بهره را نیم درصد افزایش خواهد داد.

احتمال می رود نشست نرخ بهره بانک مرکزی کانادا در روز ۱۳ آوریل نیز با اعلام خبر افزایش نرخ بهره در این کشور به پایان برسد.

به نظر می رسد چین تصمیمی برای افزایش نرخ بهره نداشته باشد. با توجه به تشدید اقدامات قرنطینه ای و اختلال در چرخه تولید در شهرهای صنعتی این کشور، به نظر می رسد باید منتظر اخبار تغییر یا عدم تغییر نرخ بهره در روزهای آتی باشیم.

در منطقه اقیانوسیه نیز پیش بینی شده است بانک مرکزی نیوزیلند (RBNZ) نیز دو روز آینده (۱۳ آوریل) نرخ بهره را از ۱ درصد قبلی به ۱.۲۵ درصد افزایش دهد.

بانک مرکزی کره جنوبی (BOK) به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیر اقتصادی در یکی از کشورهای پیشتاز منطقه، این روزها دلایلی برای افزایش نرخ بهره منتشر می کند. رشد اقتصادی این کشور برای اولین در بیش از یک دهه گذشته به ۴ درصد رسید.

بانک مرکزی ژاپن نیز به دقت بازارها را رصد می کند و امروز هاروهیکو کورودا؛ رییس بانک مرکزی ژاپن در مورد وضعیت اقتصادی این کشور سخنرانی خواهد داشت.

به نظر می رسد پیامدهای جهانی تنش های ناشی از تداوم پاندمی و آغاز جنگ روسیه و اوکراین یک به یک در حال رخ نمایی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =