با وجود رشدهای نامتعارف قیمت مسکن در تهران طی سال‌های گذشته، در حال حاضر این بازار کشش افزایش قیمت را نداشته و بازار در ثبات به سر می‌برد.

ثبات قیمت‌ها در بازار مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی هر ماهه در گزارشی به بررسی تحولات بازار مسکن می پردازد و آمارهای مربوط به تغییرات نرخ رهن و اجاره و خرید و فروش خانه در شهر تهران را منتشر می کند.

طبق جدیدترین گزارش این بانک از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در اسفندماه سال ۱۴۰۰ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی ۳۵.۱ میلیون تومان بوده که حاکی از افزایش ۶.۲ درصدی نسبت به ماه قبل است.

همچنین، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در اسفندماه نشان دهنده رشد ۴۵.۸ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

قیمت مسکن

اعلام این رقم ها و صحبت از افزایش میزان نرخ ها در این بازار از سوی بانک مرکزی، انتقاد مشاوران املاک را در پی داشته به طوری که مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اخیرا در این باره اظهار کرد: آمارهای بانک مرکزی در رابطه با افزایش ۶ درصدی قیمت مسکن را به شدت رد می کنم، چرا که آمارهای کف بازار در شهرهای مختلف از جمله تهران، نشان دهنده ثبات قیمتی مناسب و رکود در این بازار است.

به گفته او، هم اکنون بازار مسکن در وضعیت رکود غیر تورمی قرار دارد. بنابراین با توجه به اینکه در ابتدای سال و ماه رمضان قرار داریم فرصت بسیار خوبی برای خریداران مسکن فراهم شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران یادآور شد: با توجه به افزایش بی رویه قیمت مسکن در سال های گذشته و افزایش نامتعارف قیمت های پیشنهادی، بازار کشش قیمت های نجومی جدید را نخواهد داشت و شاهد ثبات نرخ ها هستیم.

وی درباره تاثیر مذاکرات وین بر کنترل قیمت مسکن نیز تصریح کرد: مذاکرات رفع تحریم ها روی شرایط اقتصادی اثرگذار است و ریزش قیمت های پیشنهادی و باز شدن قفل گرانی از بازار مسکن را سبب می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =