یک فعال کارگری ضمن بیان الزام حمایت دولت از کارگرانی که در دوره کرونا بیکار شده‌اند، اظهار داشت: این انتظار فراتر از سبد کالا یا حمایت‌های این چنینی است بلکه دولت باید حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد حقوق این کارگران را پرداخت کند.

دولت ۸۰ درصد حقوق کارگران بیکار ناشی از کرونا را پرداخت کند

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از تسنیم، ناصرچمنی فعال کارگری درباره مشکلات کارگران درسال ۱۴۰۰، گفت: به خاطر سفرهای نوروزی کرونا مجدد شیوع پیدا کرد، اکثر کشورهای اروپایی در زمان شیوع کرونا به کارگران خود حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد حقوق پرداخت می‌کردند، تنها ایران بود که چنین کاری نکرد و حتی بخشی از کارگران بیمه بیکاری هم دریافت نکردند.

 وی ادامه داد: اکثر کشورها از نظر حقوقی به کارگران دردوران کرونا کمک می کردند، تعدادی از کارگران قبل از کرونا بیکار شده بودند اما چون با کرونا تداخل پیدا کرد، مجبور شدند برای دریافت بیمه بیکاری صبر کنند. خلاصه اینکه سال گذشته تعداد زیادی کارگران در راستای کرونا بیکار شدند که اکثر آنها کارگران حوزه خدمات و فصلی بودند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ادامه داد: کارگرانی که کرونا می گرفتند با مشکلات زیادی در گرفتن غرامت دستمزد ایام بیکاری مواجه می شدند و بیشتر آنها برای دو هفته استراحت باید دو ماه دوندگی می کردند و به پول احتیاج داشتند چون درآمدشان طوری نبود که پس اندازی داشته باشند به همین دلیل ترجیح می دادند که در صورت بیماری به کارفرما نگویند، ولی در صورتی که سیستم پرداخت غیرحضوری غرامت دستمزد ایام بیماری و بیمه بیکاری عملیاتی و مقدمات دسترسی به سیستم فراهم شود به نفع کارگران و کارفرمایان است.

وی تأکید کرد: در دوران کرونا، تمام بخش های تولیدی و صنعتی و خدماتی آسیب دیدند، لازم است در دوران کرونا و پس از آن برنامه مدونی در حمایت از این دسته مشاغل تدوین شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =