عرصه مسکن، زمینه مناسبی برای ورود شرکت‌های دانش بنیان به ساخت و ساز برای کاهش میزان هزینه‌های ساخت، افزایش ایمنی و کیفیت واحدهای مسکونی، کاهش زمان ساخت و رعایت دقیق استانداردها است.

خانه‌سازی دانش‌بنیان می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز، با توجه به اینکه سال ۱۴۰۱ از سوی رهبر معظم انقلاب «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شده، استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها در صنایع و بهره گیری از توان این شرکت ها در بخش تولید بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

با در نظر گرفتن اینکه ساختمان سازی یکی از صنایع اشتغال آفرین ایران است، به منظور توسعه این بخش و رشد تولید در آن، لازم است از ظرفیت دانش بنیان ها در عرصه ساخت و ساز استفاده شود.

بهره گیری از توان دانش بنیان ها در این عرصه باعث توسعه صنعتی سازی در کشور می شود که از مزایای آن می توان به کاهش زمان ساخت، تقلیل هزینه های تولید، ارتقای سطح کیفی سازه، مدیریت صحیح نیروی انسانی، افزایش ایمنی، کاهش ضایعات مواد اولیه، صرفه جویی در مصرف انرژی و تقلیل آلودگی های محیطی در زمان بهره برداری و... اشاره کرد.

لازم به ذکر است که، ساخت و ساز به شیوه صنعتی تفاوت بسیاری با شیوه های سنتی دارد چرا که در این روش، ساخت و ساز به صورت مکانیکی و با استفاده از قطعه های آماده (همچون ستون ها و اسکلت های فلزی و بتنی، تیرچه ها و پنل های پیش ساخته، قطعات گچی و بتنی، دستگاه های رنگ پاش و سیمان پاش و...) انجام می گیرد و کیفیت کار نیروی انسانی افزایش پیدا می کند و سازه با سرعت بیشتری آماده می شود.

صنعت ساختمان

بررسی ها نشان داده عمر مفید ساختمان در ایران حدود ۳۰ سال است که علت اصلی آن استفاده از شیوه های سنتی در ساخت و ساز است.

کارشناسان معتقدند اگر از فناوری های نوین و ظرفیت شرکت های دانش بنیان و صنعتی سازی در این حوزه استفاده شود، عمر مفید ساختمان در کشور افزایش پیدا می کند، همانگونه که در بسیاری از کشورها این مهم باعث افزایش عمر ساختمان ها به ۷۰ تا ۱۰۰ سال شده است.

بنابراین، علاوه بر لزوم ورود فناوری های نوین و بومی سازی این تکنولوژی ها ضرورت دارد از تجارب بخش خصوصی و ایده های شرکت های دانش بنیان برای توسعه صنعت ساختمان استفاده شود تا طی سال های آینده شاهد رشد و شکوفایی فناوری ها و ارتقای توان اقتصادی کشور باشیم.

ناگفته نماند، طرح نهضت ملی مسکن که در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته و بر اساس آن قرار است چهار میلیون مسکن طی چهار سال احداث شود، فرصت خوبی است تا با فراهم سازی زمینه لازم، شرکت های دانش بنیان در اجرای این پروژه مشارکت داشته باشند چرا که می توان با استفاده از توان این شرکت ها و به کارگیری شیوه های صنعتی، ساخت این نوع مسکن را سرعت بخشید و با حداقل هزینه و حداکثر کیفیت این واحدها را تحویل متقاضیان داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =