هدایت موسسات مالی و بانکی، توانمندی ذهنی و نبوغ آینده نگری ویژه‌ای می‌طلبد که ضرورت بهره‌مندی از این خصایص در دوران پاندمی و بحران‌های اقتصادی منتج از آن، به خوبی ملموس است.

بانکداران؛ پیشتازان آینده‌نگری در بحران‌های جهانی

به گزارش کارآفرین نیوز، هدایت موسسات مالی و بانکی در بحبوحه بحران های بهداشتی و اقتصادی جاری در دو سال اخیر، حتی در کلام هم آسان نیست، اما بسیاری از مردان و زنان دوراندیش نظام بانکداری، مرزهای آینده نگری را فقط به سیستم بانکی محدود نکرده و در راستای مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR)، گام های بلندی برداشته اند.

آنا پاتریشیا بوتین (Ana Patricia Botin)

به گزارش موسسات تحقیقات مالی در دنیا، یکی از زنان قدرتمند عرصه بانکداری بین الملل که توانست با نبوغ ذاتی و قدرت مدیریتی خود، سرمایه تحت مدیریت و دارایی مشتریان را در دوران پاندمی به بهترین شیوه مدیریت کند آنا بوتین است.

بوتین؛ از سال ۲۰۱۴ زمانی که ۵۲ سال داشت بر کرسی مدیریت اجرایی بانک چند ملیتی سَنتاندِر (Banco Santander) تکیه زده است. دفتر مرکزی این بانک در سنتاندر اسپانیا واقع شده است.

از آغاز مدیریت بوتین بر سنتاندر، تعداد مشتریان بانک و میزان رضایت مشتریان از خدمات بانکی و اجتماعی این بانک افزایش یافته است. بوتین از نخستین مدیرانی بود که برای پیشگیری از بحران اقتصادی در دوران پاندمی، نظام بانکی را به چاره جویی فراخواند.

بوتین با انتشار مقاله ای در روزنامه فایننشال تایمز، مدیران نظام بانکی دنیا را به آینده نگری دعوت کرد: دنیا هرگز به دوران پیش از پاندمی باز نمی گردد. باید سریع و وسیع فکر کنیم.

Ana Patricia Botin

همفکری های فراوان بوتین با سایر کارکنان موجب شد ایده صندوق همبستگی مشترک (TSF) بانک، اجرایی شود و بوتین به عنوان اولین نفر، ۵۰ درصد از دریافتی سالانه خود را به این صندوق اختصاص داد. این اقدام بوتین موجب شد آنتونیو آلوارز؛ مدیرعامل بانک نیز ۵۰ درصد دریافتی سالانه خود را به این صندوق اهدا کند.

مدیران غیر اجرایی، ۲۰ درصد و سایر مدیران نیز هر یک به صورت داوطلبانه، بخشی از دریافتی یا حقوق سالانه خود را به این صندوق اختصاص دادند. کارکرد اصلی این صندوق، خرید تجهیزات و لوازم پزشکی و اهدای آن به بیمارستان هایی است که به صورت اختصاصی در حوزه درمان بیماران کرونایی فعالیت می کردند.

تعهد بوتین به رشد جامع و پایدار در فعالیت های بشردوستانه وی هویدا است. وی با تاسیس بنیاد سی وای دی (CyD)، جامعه علمی اسپانیا را به همفکری با سیستم بانکی و مالی کشور فراخواند. بنیاد CyD؛ رابطی است برای اجرای نتایج هم اندیشی با جامعه علمی و دانشگاهی اسپانیا برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور.

از دیگر تلاش های ملی بوتین برای حمایت از جوانان کشورش، تاسیس بنیاد اِمپیِزا (Empieza Por Educar) است که زیرمجموعه یک سازمان مردم نهاد (NGO) به نام "آموزش برای همه" محسوب می شود که جوانان مستعد و علاقمند به شغل معلمی را تحت حمایت و تعلیم قرار می دهد.

وی بارها در سخنان خود به زنان کارآفرین و دخترانی که ایده های نو در سر می پرورانند اطمینان داده است از حمایت عملی سنتاندر در راستای اجرایی ساختن ایده های نو در جهت کسب درآمد و رفع معضلات ملی و بین المللی برخوردار خواهند شد.

از زمان آغاز به کار در سنتاندر، راهکار وی برای مقابله با نارضایتی ها و ناآرامی های سیاسی موجود در جامعه، بر حمایت عملی بانک از کارآفرینان صنعت فین تک و پشتیبانی مالی از کسب و کارهای کوچک و زنان کارآفرین استوار بوده است.

بوتین، فین تک را راهی برای همراهی گام به گام با علم روز بانکداری دنیا می داند و بر این باور است کارآفرینان حوزه فین تک می توانند روشهای ناب برای پیشگیری از شکل گیری بحران های احتمالی مالی در سطح بین الملل ارائه دهند.

استارتاپ های فین تک و نئوبانک از جمله کارآفرینی هایی هستند که در دوران مدیریت بوتین، مورد حمایت همه جانبه قرار گرفته اند.

همچنین وی برای حمایت از کارآفرینان دانشگاهی، طرح سنتاندر ایکس (Santander X) را به راه انداخت و بانی تاسیس اولین پلتفرم چند منظوره بر بستر بلاکچین در اسپانیا لقب گرفت.

صندوق پول

آنا بوتین در صندوق بین‌المللی پول

بوتین در سال ۲۰۲۰ در رتبه هشتم و در سال ۲۰۲۱ در جایگاه هفتم فهرست قدرتمندترین زنان عرصه مالی و بانکی مجله فوربز ایستاد.

پس از آغاز پاندمی، هیات عالی مشاوران غیر مستقر صندوق بین المللی پول (IMF) آغاز به کار کرد که بوتین نیز به عنوان عضو هیات ۱۲ نفره انتخاب شد.

وظیفه اجرایی این هیات؛ چاره اندیشی برای مقابله با بحران های مالی پیش بینی نشده مانند آنچه با شیوع کرونا حادث شد تعریف شده است.

وی در فوریه ۲۰۲۱ به عنوان مدیر اجرایی فدراسیون بانک های اروپایی منصوب شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =