رئیس کل گمرک ایران گفت: تجارت کشورمان با همسایگان ایران در سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۳ درصدی در وزن و ۴۳ درصدی در ارزش، به بیش از ۱۰۰ میلیون تُن کالا به ارزش ۵۱.۹ میلیارد دلار رسید.

تجارت ایران با همسایگان به ۵۲ میلیارد دلار رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، علیرضا مقدسی در مورد تجارت با ۱۵ کشور همسایه ایران گفت: در دولت سیزدهم سیاست همگرایی ایران با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان موجب شده در راستای تلاش برای افزایش تولید در کشور، رشد تجارت با همه کشورها علی الخصوص همسایگان را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰، یکصد میلیون و ۱۳۱هزار تن کالا به ارزش ۵۱میلیارد و ۸۷۵میلیون دلار بین ایران و ۱۵کشور همسایه تبادل شد که ۷۵میلیون و ۴۴۵هزار تن به ارزش ۲۶میلیارد و ۲۹میلیون دلار سهم صادرات ایران به این کشورها و ۲۴میلیون و ۶۸۶هزار تن به ارزش ۲۵میلیارد و ۸۴۶میلیون دلار نیز سهم واردات بوده است.

رییس کل گمرک ایران توضیح داد: در سال ۱۴۰۰ کالاهای صادراتی به کشورهای همسایه با افزایش ۱۲درصدی در وزن و ۲۹درصدی در ارزش همراه بودیم و در واردات نیز رشد ۶۸درصدی در وزن و ۶۰درصدی در ارزش را شاهدیم.

میزان صادرات به کشورهای همسایه

مقدسی در این خصوص بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ عراق با ۸.۹میلیارد دلار و رشد ۲۱درصدی، ترکیه با ۶.۱میلیارد دلار و رشد ۱۴۱درصدی، امارات با ۴.۹میلیارد دلار و کاهش ۸درصدی، افغانستان با ۱.۸میلیارد دلار و کاهش ۲۰درصدی و پاکستان با ۱.۳میلیارد دلار و رشد ۲۴درصدی پنج مقصد اول کالاهای صادراتی ایران به ۱۵ کشور همسایه بودند.

وی ادامه داد: عمان با ۷۱۶میلیون دلار و رشد ۶۳ درصدی، روسیه با ۵۷۹میلیون دلار و رشد ۱۵درصدی، آذربایجان با ۵۶۵میلیون دلار و رشد ۱۱درصدی، ترکمنستان با ۳۳۵میلیون دلار و رشد ۱۴۴درصدی، ارمنستان با ۳۰۴میلیون دلار ( بدون تغییر)، قزاقستان با ۱۸۷میلیون دلار و رشد ۱۱درصدی، کویت با ۱۵۸میلیون دلار و رشد ۲درصدی، قطر با ۱۳۴میلیون دلار و کاهش ۲۰درصدی، بحرین با ۱۰میلیون دلار و رشد ۱۵درصدی و عربستان با ۴۱.۴هزار دلار، ۱۰مقصد بعدی صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه بوده است.

واردات

میزان واردات از هر کدام از کشورهای همسایه

معاون وزیر اقتصاد در این مورد گفت: در سال ۱۴۰۰ در بین همسایگان، امارات با ۱۶.۵میلیارد دلار و رشد ۶۹درصدی، ترکیه با ۵.۳میلیارد دلار و رشد ۲۰درصدی، روسیه با ۱.۷میلیارد دلار و رشد ۵۴درصدی، عراق با ۱.۲میلیارد دلار و رشد ۷۹۰درصدی و عمان با ۶۱۹میلیون دلار و رشد ۴۳درصدی، پنج کشور طرف معامله با ایران برای تامین نیازهای کشور بودند.

رییس کل گمرک ایران ادامه داد: ۱۰کشور دیگر همسایه برای تامین کالاهای مورد نیاز برای کشورمان به ترتیب، پاکستان با ۳۱۲میلیون دلار، قزاقستان با ۷۸میلیون دلار، آذربایجان با ۴۲.۶میلیون دلار، ترکمنستان با ۳۳.۳میلیون دلار، افغانستان با ۲۱.۱میلیون دلار، ارمنستان با ۲۰.۲میلیون دلار، کویت با ۱۴.۸میلیون دلار، قطر با ۹.۶ میلیون دلار و بحرین با ۱.۵میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ بودند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =