به نظر می‌رسد روند سلطه غوغاسالارانه دلار بر اقتصاد بین‌الملل در حال کمرنگ شدن است.

سلطه دلار بر اقتصاد جهان پایان می‌یابد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، روزنامه بلومبرگ روز ۷ آوریل خبر داد: چین، بهای معاملات زغال سنگ تحویلی در ماه جاری و معاملات آتی نفت خام تحویلی در ماه مِی را با یوان به روسیه پرداخت کرده است.

همان روز، پارلمان اروپا با تصویب توقف خرید نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه، دور جدیدی از تحریم ها را علیه روسیه آغاز کرد.

روز بعد یعنی ۸ آوریل، صدر اعظم آلمان در آخرین روز معاملات هفتگی نفت اعلام کرد: تمام تلاش آلمان برای کاهش واردات نفت از روسیه در سال جاری میلادی است اما در مورد گاز به این سرعت، اتفاق نخواهد افتاد.

تحلیلگران پس از انتشار این خبر هشدار دادند این موضوع، کاهش قدرت خرید مردم آلمان را در پی خواهد داشت.

تلاش کشورها برای کاهش معاملات دلاری

در چند روز اخیر، دفتر آمار فدرال اعلام کرد در پی افزایش حدود ۴۰ درصدی بهای منابع انرژی، تورم در ماه مارس در آلمان به بالاترین سطح در ۴۰ سال گذشته رسید.

سه سال پیش در آوریل ۲۰۱۹، یکی از اعضای هیات مدیره بانک مرکزی آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرده بود تا راهکارهای خود را برای ایجاد نظام پرداختی واحد ارائه کنند که بتوان آن را جایگزین نظام های پرداخت مبتنی بر دلار نمود.

یعنی اعضای اتحادیه اروپا نیز پیش تر به دنبال خط مالی منسجم که دستکم از ارزهایی مانند یورو نیز برای پرداخت وجه معاملات بتوان استفاده کرد، بوده اند.

همچنین در ۱۰ آوریل ۲۰۲۲، روزنامه نیوایندین اکسپرس به نقل از منابع مطلع، از تصمیم ایران برای ایجاد خط مالی بر اساس ریال و طلا خبر داد تا بتواند مشتریان نفت و گاز را به استفاده از ریال یا طلا در معاملات انرژی هدایت کند.

برآیند اخبار نشان می دهد سیستم پرداخت های غیردلاری در معاملات منابع انرژی به معاملات سایر کامودیتی ها و صنایع نیز تسری خواهد یافت.

دلار

از سوی دیگر، خبر افزایش بهای نفت عربستان در بازار آسیا، بار دیگر تمایل هند برای خرید نفت روسیه را افزایش داد که این موضوع را می توان به نوعی تخطی از ممنوعیت معاملات نفتی با روسیه تلقی کرد.

این مساله، واکنش آمریکا را درپی داشت تا جایی که در دیدار مجازی امروز ۱۲ آوریل ۲۰۲۲ رییس جمهور آمریکا و نخست وزیر هند، بایدن به نارندا مودی اعلام کرد: ادامه روند خرید نفت از روسیه توسط هند می تواند میزان واکنش های آمریکا را به حمله روسیه تضعیف کند.

هند با توجه به روابط دیرینه خود با روسیه، تا کنون نسبت به جنگ روسیه و اوکراین موضع بی طرفی خود را حفظ کرده است.

در روزهای اخیر، وزیر نفت هند اعلام کرده بود به دنبال راهی برای معافیت از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران است تا بتواند بخشی از منابع انرژی مورد نیاز این کشور را از ایران تامین کند.

چین و هند از بزرگترین مشتریان ایران محسوب می شوند.

چینش سلسله وار معاملات منابع انرژی در سطح بین الملل، حکایت از روند کاهشی سلطه دلار بر اقتصاد بین الملل در آینده دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =