مرکز آمار ایران با انتشار جزئیات نرخ تورم کل کشور در سال ۱۴۰۰، اعلام کرد: نرخ تورم کل کشور، شهرها و روستاها در سال گذشته به ترتیب ۴۰.۲ درصد، ۳۹.۷ و ۴۲.۸ درصد بوده که ۳.۸، ۳.۵ و ۵.۱ درصد نسبت به سال ۹۹ افزایش نشان می‌دهد.

نرخ تورم سال گذشته ۴۰.۲ درصد؛ شهرها ۳۹.۷ درصد

به گزارش کارآفرین نیوز، در گزارش مرکز آمار ایران درباره شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار در سال ۱۴۰۰ آمده است: نرخ تورم نقطه به نقطهدر طول سال ١٤٠٠ از عدد ٤٩,٥ درصد در ابتدای سال به عدد ٣٤.٧ درصد در اسفند ماه همین سال کاهش یافت.

طی سال ١٤٠٠ شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب عدد ٣٥٤,١، ٣٥٠.٢ و ٣٧٦.٢ را نشان می‌دهد که نسبت به سال قبل (نرخ تورم) برای کل کشور ٤٠.٢ درصد، مناطق شهری ٣٩.٧ درصد و مناطق روستایی ٤٢.٨ درصد افزایش نشان می دهد.

نرخ تورم نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ٣.٨ ، ٣.٥ و ٥.١ واحد درصد افزایش یافته است.

همچنین نرخ تورم گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در سال ١٤٠٠ برای کل کشور ٥١,٥ درصد، مناطق شهری ٥٢.١ درصد و مناطق روستایی ٤٩.٤ درصد بوده است.

نرخ تورم «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ١٢.٥، ١٣.٤ و ٩.٥ واحد درصد افزایش یافته است.

بر پایه این گزارش، نرخ تورم گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در سال ١٤٠٠ برای کل کشور ٣٤,٦ درصد، مناطق شهری ٣٤.٢ درصد و مناطق روستایی ٣٧.٢ درصد بوده است.

نرخ تورم سال 1400

نرخ تورم «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری به ترتیب ٠.٦و ٠.٩ واحد درصد کاهش و در مناطق روستایی ١.٤ واحد درصد افزایش یافته است.

بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور در سال ١٤٠٠ مربوط به ماه های شهریور (٣,٩ درصد)، مهر (٣.٧ درصد) و تیر (٣.٥ درصد) و کمترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به ماه های اردیبهشت (٠.٧ درصد)، اسفند (١.٣ درصد) و آذر (١.٧ درصد) است.

متوسط نرخ تورم ماهانه در این سال برای شاخص کل و گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٢,٥ درصد، ٢.٩ درصد و ٢.٣ درصد است.

بررسی سری زمانی تورم سالانه در سال ١٤٠٠ نشان می دهد نرخ تورم تا شهریور ماه روند افزایشی داشته و سپس تا پایان سال روند کاهشی به خود گرفته است.

با این وجود، نرخ تورم در اسفند ماه سال ١٤٠٠ بالاتر از فروردین ماه همین سال قرار گرفته است.

نرخ تورم کل کشور بر اساس دهک‌های هزینه‌ای

نرخ تورم کل کشور در سال ١٤٠٠ برابر ٤٠,٢ درصد است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه ٤٢.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٩.٢ درصد برای دهک نهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین ٥١.٨ درصد برای دهک‌های اول و نهم تا ٥١.٤ درصد برای دهک‌های سوم، چهارم و ششم است.

همچنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٣٣.٠ درصد برای دهک ششم تا ٣٦.٣ درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی در بین دهک‌های مختلف هزینه ای در سال ١٤٠٠ به ٣,٦ درصد رسید که نسبت به سال قبل (٨.٩ درصد) ٥.٣ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان

در سال ١٤٠٠ بیشترین نرخ تورم خانوارهای کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ٤٨,٢ درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان همدان با ٣٦.٣ درصد است.

شکاف نرخ تورم بین استان های مختلف در سال ١٤٠٠ ، ١١.٩ درصد است که نسبت به سال قبل ٥.١ واحد درصد افزایش یافته است.

تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور

بیشترین افزایش متوسط قیمت اقلام خوراکی در سال ١٤٠٠ نسبت به سال ١٣٩٩ مربوط اقلام هلو، خربزه، هویج فرنگی، هندوانه، نخود، نوشابه گازدار، ماهی قزل آلا و سیب زمینی است.

بازار

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =