رییس بانک جهانی از تلاش این نهاد مالی برای ترغیب چین نسبت به شفاف سازی میزان وام اعطایی به کشورهای در حال توسعه خبر داد.

درخواست بانک جهانی از چین درباره شفاف‌سازی وام‌ها

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از آسیا فایننشال، کشورهای دنیا در حال ایجاد تنوع در منابع زنجیره تامین خود و کاستن از وابستگی به چین هستند.

دیوید ملپس (David Malpass)؛ رییس بانک جهانی اعلام کرد: تجارت فرامرزی همچنان در اقتصاد بین الملل نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

وی همچنین افزود: چین که تا پیش از این، دومین اقتصاد بزرگ دنیا به شمار می آمد و حالا در حال تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد جهان است، نقش بسیار مهمی در روند مبادلات بین المللی و تجارت فرامرزی دارد.

چین هم به عنوان مصرف کننده و هم به عنوان تولید کننده، وزنه مهمی در این روند محسوب می شود.

دیوید ملپس (David Malpass)

ملپس که در نشستی در ورشو سخن می گفت، تاکید کرد: چین باید بخشی از سیستم ارزش مشترک میان کشورها در سیستم تجارت جهانی باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد احتمال وقوع بحران در چین به دلیل قرنطینه های متوالی و مشکلات در زمینه بازپرداخت بدهی ها، گفت: آهنگ حرکت و پیشرفت چین در بسیاری از زمینه ها در دوران قرنطینه کُند شده و پیش بینی های اخیر از رشد اقتصادی چین نیز بر کاهش روند استوار است.

ملپس افزود: بانک جهانی به روند همکاری خود با چین به عنوان یک نقش آفرین اصلی ادامه می دهد، زیرا چین هم وام گیرنده بزرگ و هم وام دهنده مهمی به شمار می رود. این بانک با همکاری نزدیک با چین، تلاش می کند این کشور را به شفاف سازی بیشتر در نحوه و میزان وام دهی به کشورهای در حال توسعه ترغیب کند.

چین

رییس بانک جهانی همچنین تاکید کرد: تصور من بر این است که دنیا به تعامل و تجارت متقابل با چین نیاز دارد و باید اهمیت موضوع را درست بشناسیم.

وی همچنین با اشاره به کنفرانس ۱۹۴۴ که موجب تغییر ساختار مالی بین الملل و ایجاد بانک جهانی (WB) و صندوق بین المللی پول (IMF) شد گفت: بعید است دنیا با برتون وودز جدیدی مواجه باشد.

برتون وودز (Bretton Woods Moment)؛ یکی از بزرگترین تغییرات در ساختار اقتصادی جهان محسوب می شود که قوانین مدیریت پولی متمرکز بین استرالیا، ژاپن، آمریکا، کانادا و برخی کشورهای غربی در هتلی به همین نام شکل گرفت. بسیاری بر این باورند که این تغییر ساختار زمینه ساز افزایش تورم در جهان بوده است.

ملپس با اشاره به مرکزیت دلار در این سیستم تاکید کرد: این سیستم به خوبی در جریان است و به درستی عمل می کند. امروز اقتصاد جهان در مرحله ای مشابه آن سال و آن نقطه نیست. اما باید این باور وجود داشته باشد که تلاش جمعی بزرگی برای پایان دادن به جنگ در اوکراین مورد نیاز است.

برتون وودز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =