برخی تحلیلگران، بن بست در مذاکرات صلح روسیه و اوکراین و برخی دیگر کاهش شدت قرنطینه‌ها در برخی ایالات چین را عامل افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی می‌دانند.

جهش دوباره قیمت نفت در بازارهای جهانی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، در یکی دو روز اخیر، روند قیمتی نفت خام بار دیگر افزایشی شد و موفق شد سد قیمتی ۱۰۰ دلار را برای چندمین بار بشکند.

تحلیلگران بر این باور هستند عدم بهبود در روند مذاکرات روسیه و اوکراین، پیش زمینه تداوم روند تحریم ها علیه روسیه؛ دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است و موجب ایجاد تنگناهایی در دسترسی به منابع نفتی در دنیا خواهد شد.

ابهام موجود در چشم انداز زنجیره تامین جهانی موجب ایجاد نگرانی هایی در میان فعالان بین المللی بازار نفت شده است. معاملات جهانی منابع نفتی نیز بلافاصله به این قضیه واکنش نشان دادند و روند افزایش قیمت ها کلید خورد.

رشد قیمت نفت

از ۶ آوریل، قیمت نفت خام به حدود ۱۰۵.۵ دلار رسید و در روزهای پایانی هفته گذشته، قیمت در معاملات جهانی، زیر ۱۰۰ دلار ثبت شد.

امروز قیمت نفت خام برنت در معاملات آتی، با ۵۹ سنت افزایش به ۱۰۵.۲۳ دلار در هر بشکه رسید و پس از یک هفته روند کاهشی، بار دیگر به قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز با ۶۰ سنت افزایش، با ۱۰۱.۲۰ دلار در معاملات آتی بسته شد.

معاملات هر دو کامودیتی، با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل به ثبت رسیدند.

آمارها نشان می دهد پس از اعمال تحریم ها علیه روسیه، تولید نفت و میعانات گازی این کشور در روز دوشنبه، به زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید که پایین ترین سطح تولید از جولای ۲۰۲۰ محسوب می شود.

نیکولای شالگینوف؛ وزیر انرژی روسیه روز گذشته اعلام کرد روسیه آماده است نفت و محصولات نفتی را در هر سطح قیمتی به کشورهای دوست بفروشد.

وی همچنین تاکید کرد که مسکو بر تداوم فعالیت صنعت نفت این کشور متمرکز شده است.

از سویی برخی تحلیلگران، کاهش قرنطینه ها در برخی مناطق چین را محرک افزایش فعالیت بازارهای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت می دانند. قیمت جهانی بنزین نیز با بیش از ۰.۱ درصد افزایش به ۳.۱۵ دلار رسیده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =