داده‌های جدیدترین گزارش رسمی کشور از تغییرات نرخ تورم در ۳ بخش طی سال گذشته در تمامی استان‌ها نشان می‌دهد که بالاترین نرخ تورم در استان‌ها ۴۸.۲ درصد و کمترین نیز ۳۶.۳ درصد بوده و دولت باید برای حذف و یا کاهش شکاف تورمی ۱۱.۹ درصدی تورمی استان‌ها، برنامه‌ریزی موثری را در سال ۱۴۰۱ داشته باشد.

کمترین و بیشترین تورم سالانه برای کدام استان‌هاست؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت نرخ تورم استان ها در سه بخش تورم کل، نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها و کالاهای غیرخوراکی و خدمات در سال ۱۴۰۰ نشان می دهد که نرخ تورم ۱۲ ماهه سال گذشته ۴۰.۲ درصد، تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها ۵۱.۵ و نرخ تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز ۳۴.۶ درصد بوده است.

بر پایه این گزارش، نرخ تورم استان ها در سال گذشته بین بیشترین تورم در کهگیلویه و بویراحمد به میزان ۴۸.۲ درصد و کمترین تورم در استان همدان به میزان ۳۶.۳ درصد، ۱۱.۹ درصد شکاف وجود داشته است.

وجود شکاف تورمی بیش از ۱۰ درصدی در بین استان ها طی سال ۱۴۰۰ نشان می دهد که دولت در سال جاری باید اقدامات جدی تر و منسجم تری را برای مهار نرخ بیکاری و کم کردن هزینه های معیشت مردم داشته باشد.

سیگنال‌های کاهش نرخ تورم

طی ماه های گذشته و در دوره فعالیت دولت سیزدهم، نرخ تورم در مجموع روند کاهشی داشته و با وجود احتمال توافقات برجامی و نیز آزادسازی منابع ارزی ایران، به نظر می رسد دولت بتواند در سال جاری نیز روند کاهشی نرخ تورم را پیگیری کند.

کارشناسان می گویند اساسی ترین برنامه ضدتورمی دولت باید خاموش کردن موتورهای تورم زایی یعنی کسری بودجه و استقراض از منابع بانک مرکزی و بانک ها و در نتیجه رشد پایه پولی باشد. در صورتی که دولت بتواند در این زمینه اقدامات مناسبی را داشته باشد، نرخ تورم در ماه های آینده به روند کاهشی خود ادامه خواهد داد.

در بخش مربوط به نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها نیز بررسی ها نشان می دهد که نرخ تورم ۱۲ ماهه سال گذشته به میزان ۵۱.۵ درصد بوده است. با این حال، بررسی نرخ تورم استان ها در بخش خوراکی ها حاکی از آن است که تورم مخارج خوراکی در استان کهگیلویه و بویراحمد با ۵۷.۵ درصد؛ بالاترین تورم در این بخش بین استان های کشور بوده است.

اختلاف ۱۳.۴ درصدی تورم خوراکی‌ها

کمترین نرخ تورم سالانه خوراکی ها و آشامیدنی ها نیز در سال گذشته مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۴۴.۱ درصد بود. بنابراین شکاف بین نرخ تورم خوراکی ها در سال گذشته بین استان های کشور به میزان ۱۳.۴ درصد و بیشتر از نرخ تورم کل بوده است.

در بخش غیرخوراکی ها، نرخ تورم به مراتب پایین تر بوده و در کل کشور به میزان ۳۴.۶ درصد برآورد شده است. کمترین میزان نرخ تورم غیرخوراکی ها و خدمات در استان سیستان و بلوچستان به میزان ۲۹.۴ درصد بوده و بیشترین نرخ تورم در این بخش نیز مربوط به استان ایلام با ۴۲.۸ درصد بود.

شکاف نرخ تورم غیرخوراکی ها و خدمات در سال گذشته بین استان های کشور به میزان ۱۳.۴ درصد و برابر با نرخ شکاف نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها بوده است.

کمترین و بیشترین تورم سالانه برای کدام استان‌هاست؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =