صندوق بین‌المللی پول (IMF) با بررسی شرایط زنجیره تامین در دوران پاندمی و تاکید بر ضرورت تاب آوری اقتصاد جهان، تنوع بخشی در حلقه‌های زنجیره تامین را مهم‌ترین ضرورت جلوگیری از کاهش حرکت تجارت جهانی در شرایط مشابه می‌داند.

پیش‌بینی چشم‌انداز اقتصاد جهان در ۲۰۲۲

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سایت صندوق بین المللی پول (IMF)، کشورهایی که شرکای تجاری آنها، قرنطینه های سفت و سخت اعمال کرده اند، بیشتر از سایر کشورها با کُندی آهنگ تجارت بین الملل در مراودات تجاری متضرر شدند.

صندوق بین المللی پول اعلام کرد: انتظار می رفت شوک های عرضه و تقاضا که در دوران پاندمی روی می دهند به نابودی و اضمحلال تجارت جهانی منجر شود، اما میزان تجارت بین الملل، افزایش سطح تاب آوری در این دوران را نسبت به بحران های پیشین اثبات می کند.

بررسی ها نشان می دهد در حالی که تجارت کالا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به شدت کاهش یافته بود، در نیمه دوم سال اندک اندک، به سطح پیش از پاندمی تغییر مسیر داد.

کاهش تجارت در سال ۲۰۲۰، در بخش خدمات (مانند گردشگری) بیش از سایر بخش ها ملموس و مشهود بود و با توجه به محدودیت هایی که پی در پی تمدید می شدند، این بخش با سرعت کمتری نیز روند بازیابی خود را آغاز کرد.

تجارت جهانی

از موارد تاثیرگذاری که در بررسی زنجیره تامین جهانی به آن اشاره شده است که می توان برای مواجهه حلقه های زنجیره تامین با بحران های آتی اقتصادی از آنها آموخت عبارتند از:

۱. در سال ۲۰۲۰، واردات کالا بیش از آنچه در مورد تقاضا (و قیمت) پیش بینی می شد صورت گرفته است به ویژه در کشورهایی که قرنطینه های سفت و سخت یا آمار بالای ابتلا گزارش شده است. این بدان معناست که پیش بینی ها بسیار کمتر از آنچه در واقعیت اتفاق افتاده، بوده است.

۲. کشورهایی که شرکای تجاری آنها، قرنطینه های شدیدتری اعمال می کردند، آمار واردات پایین تری داشته اند. در نیمه اول سال ۲۰۲۰، قرنطینه ها و ممنوعیت های اعمال شده موجب شد به طور میانگین ۶۰ درصد میزان واردات کاهش یابد.

تجارت

۳. اثرگذاری مقوله کاهش آمار واردات، بیشتر بر صنایعی مشاهده شد که وابستگی شدیدی به زنجیره های ارزش جهانی داشتند و در دسته صنایع پایین دستی در فرایند تولید (مانند الکترونیک) قرار می گیرند. زنجیره ارزش (Value Chain)؛ به مجموعه عملیاتی اطلاق می شود که به صورت زنجیره وار انجام می شود تا به خلق ارزش در یک صنعت منجر شود.

البته تاثیرات، کوتاه مدت و گذرا بوده اند و زنجیره های جهانی تامین نیز بسیار انعطاف پذیر ارزیابی شده اند.

گرچه وقفه های ایجاد شده در دوران پاندمی موجب شد کشورها به فکر تولید بیشتر در داخل بیفتند (reshoring) که موجب بازگشت فرایند تولید و خدمات به داخل کشور تعریف می شود، اما صندوق بین المللی پول تاکید می کند تجارت جهانی به تنوع منابع تامین نیاز دارد.

تازه ترین یافته های صندوق بین المللی پول (IMF) در زمینه چشم انداز اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۲ نشان می دهد شیوه موجود در زنجیره های تامین جهانی باید اصلاح شود. تنوع بخشی بیشتر در مبادی زنجیره تامین، تاب آوری اقتصادی را افزایش خواهد داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =