۲۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰

بورس در هفته جاری تحت تاثیر بخشنامه اخذ عوارض از صنایع نوسانی بود و بازدهی شاخل کل منفی ۰.۶۶ درصد شد.

هفته نوسانی بورس

به گزارش کارآفرین نیوز، بازار سرمایه در هفته سوم کاری خود در سال جاری روند نوسانی داشت و بررسی روند شاخص کل بورس حکایت از این دارد که شاخص بورس کار خود را با افت ۵ هزار و ۹۸ واحدی آغاز کرد. در ادامه روزهای یک شنبه و دوشنبه روند بورس صعودی شد، اما در روز سه شنبه ۳۳ هزار و ۵۲۲ واحد کاهش ارتفاع داشت که این بیشترین افت در سال جاری است.

در نهایت شاخص کل بورس در روز چهارشنبه با صعود ۸ هزار و ۱۰۲ واحدی کار خود را در ارتفاع یک میلیون و ۴۵۴ هزار و ۱۲۹ واحد به پایان برد که ۹ هزار و ۶۳۱ واحد کمتر از هفته گذشته است.

شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص فرا بورس در این هفته روند صعودی داشتند و در تمامی روزهای هفته غیر از سه شنبه مثبت بودند.

شاخص کل با معیار هم وزن در این هفته رشد ۵ هزار و ۶۱۷ واحدی را ثبت کرد، این شاخص در نهایت کار خود را در ارتفاع ۳۸۵ هزار و ۹۶۴ واحد به پایان برد و بازدهی مثبت ۱.۴۹ درصدی را به ثبت رساند.

شاخص فرا بورس نیز در این هفته ۱۸۸ واحد رشد داشت و با بازدهی ۰.۹۵ درصدی در ارتفاع ۲۰ هزار و ۳۸۰ واحد قرار گرفت.

این شاخص در روز یک شنبه کانال ۲۰ هزار واحدی را فتح کرد، اما تحت تاثیر سقوط روز سه شنبه این کانال از دست رفت، در نهایت صعودی ۱۰۸ واحدی روز چهارشنبه سبب شد این شاخص دوباره کانال ۲۰ هزار واحدی را فتح کند.

دلایل نوسانی شدن بورس

آنچه مشخص است، مهم ترین عامل نوسانی شدن بورس به بخش نامه وزارت صمت مبنی بر وضع عوارض صادراتی بر محصولات معدنی مربوط است که این بخش نامه حتی واکنش رئیس سازمان بورس را نیز در پی داشت و باید هر چه سریع تر راهکاری در این خصوص اتخاذ شود.

از سوی دیگر روند فرسایشی مذاکرات هسته ای سبب شده است بخشی از مردم به سمت بازار ارز هجوم ببرند، جنگ اوکراین و روسیه نیز سبب افزایش قیمت اونس جهانی و قیمت طلای داخلی شده است، دو عامل فوق سبب حرکت سرمایه مردم به سمت بازارهای موازی شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =