آمارها نشان می دهد که در ۱۲ ماهه سال گذشته، نرخ تورم مسکن در تهران از ۸۲.۳ درصد به ۳۳ درصد کاهش یافته و به بیانی سرعت رشد قیمت مسکن در پایتخت در پایان سال گذشته نسبت به ابتدای همان سال، ۲.۵ برابر کمتر شده که در صورت ادامه این روند در بهار امسال، می‌توان انتظار داشت پیک قیمتی جدیدی اتفاق نیفتد

شتاب رشد قیمت مسکن تهران ۲.۵ برابر کمتر شد

به گزارش کارآفرین نیوز، آمارها نشان می دهد که هزینه بخش مسکن سهم بسیار بالایی در سبد مخارج خانوار دارد و طبق برآوردهای آماری از ۲۰ درصد و طبق اظهارات مقامات دولتی تا بیش از ۶۰ درصد هزینه های خانوار مربوط به تامین مسکن است.

بنابراین بالا بودن مخارج بخش مسکن و ضروری بودن تامین مسکن برای خانواده ها، نشان دهنده ضریب بالای اهمیت آن برای همه است.

دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود ساخت ۴ میلیون مسکن در قالب نهضت ملی مسکن را در یک دوره ۴ ساله برنامه ریزی کرده و در حال حاضر نیز با تامین بخشی از زمین ها و ثبت نام متقاضیان، در حال انجام مراحل کار است.

برخی کارشناسان بازار مسکن معتقدند دولت باید نظارت ها در تمامی بخش های مرتبط با مسکن از خرید تا رهن و اجاره و قیمت های ارائه شده در این خصوص را در قالب نظارت های دقیق دنبال کند و اینگونه نباشد که نرخ ها و قراردادها در تمامی امور مسکن به صورت سلیقه ای و با نظر افراد صورت گیرد.

مسکن تهران

ساخت و ساز مسکن دانش بنیان

همچنین این مسئله نیز عنوان می شود که دولت باید زمینه فعالیت حقیقی بخش خصوصی را در ساخت و تامین مسکن برای خانوارهای نیازمند فراهم کند.

از این طریق، توان و منابع بخش خصوصی نیز باید در بخش مسکن به صورت جدی وارد شود که تحقق آن می تواند بخشی از نیازها در بازار مسکن را تامین کند.

یک مقوله دیگر نیز امسال با نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده که بخش مسکن می تواند یکی از مخاطبان اصلی آن تلقی شود.

توسعه دانش بنیان ها و ساخت و ساز مدرن با استفاده از تکنولوژی های نو، می تواند علاوه بر تسریع در ساخت و ساز مسکن، مسئله ایمن سازی، کاهش قیمت تمام شده، رعایت استانداردها و استفاده از به روزترین دستاوردهای دنیا را نیز مورد توجه قرار دهد.

با این حال، اساسی ترین مسئله بخش مسکن را باید قیمت و رشد قیمت ها در این بخش و همچنین از دست رفتن قدرت خرید بسیاری از اقشار جامعه بدانیم.

طبق جدیدترین گزارش ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم بخش مسکن در پایتخت به عنوان گرانترین شهر کشور به لحاظ قیمت مسکن، در طول ماه های اخیر روند کاهشی داشته است.

به بیان ساده تر، سرعت رشد قیمت مسکن در اسفندماه سال ۱۴۰۰ نسبت به فروردین ماه سال گذشته افت مناسبی داشته و از ۸۲.۳ درصد به ۳۳ درصد رسیده است.

کاهش ۲.۵ برابری سرعت رشد قیمت مسکن تهران

به بیان دیگر، سرعت رشد قیمت مسکن در پایتخت از در پایان سال گذشته نسبت به فروردین ماه سال گذشته، حدود ۲.۵ برابر کمتر شده است.

یک نکته دیگر درباره افت شتاب رشد قیمت در بخش مسکن تهران مربوط به تداوم کاهش فشار رشد قیمت در طول ۱۲ ماه سال گذشته است و به عبارتی در سال گذشته، قیمت سرعت رشد قیمت مسکن در هر ماه به نسبت ماه قبل کاهش داشته و این مسئله می تواند این نوید را داشته باشد که با ادامه شرایط سال گذشته، نرخ تورم بخش مسکن تهران در بهار امسال به سطوح پایین تر نیز برسد.

نرخ تورم در حالی که طی بهار سال گذشته در بخش مسکن تهران در کانال ۸۰ درصد قرار داشته، در فصل تابستان به سطوح ۷۰ و نهایتا در شهریور به کانال ۶۰ درصد افت کرد.

همچنین این روند ادامه داشت و نرخ تورم مسکن تهران در فصل پاییز سال گذشته به کانال ۵۰ و ۴۰ درصد کاهش یافت و در نهایت نیز تا پایان سال گذشته و در فصل زمستان به کانال ۳۰ درصد رسید.

در صورت ادامه شرایط کاهش سرعت رشد قیمت ها در مسکن تهران، می توان انتظار داشت در فصل بهار و تابستان امسال نرخ رشد قیمت مسکن پایتخت به سطوح ۲۰ و ۱۰ درصد نیز برسد که نسبت به رشد بیش از ۸۰ درصدی بهار سال گذشته، شرایط بسیار مناسب تری خواهد بود.

می توان یک مسئله را در مورد کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در تهران مدنظر قرار داد و آن هم اینکه اگر دولت بتواند در سال ۱۴۰۱، افتتاح و واگذاری پروژه های مسکن ملی را آغاز کند، این اقدام می تواند اثر مثبت قابل توجهی را در تخلیه حباب قیمتی بخش مسکن داشته باشد.

جدول نرخ تورم مسکن تهران

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =