مجموع اموال بلوکه شده ایران در خارج از کشور حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است که ۲۲ میلیارد دلار آن در کشور چین بلوکه شده و مجموعا ۷ کشور بیشترین سهم را در بدهی کلان به ایران دارند.

۷ کشور بدهکار کلان به ایران کدامند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، حجم دارایی بلوکه شده ایران در سراسر جهان حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود که ۵۶ میلیارد دلار مربوط به املاک ایرانی بوده که بلوکه شده است.

در خصوص املاک و مستغلات کشور، ۵۰ میلیون دلار از این اموال در ایالات متحده بلوکه شده است، همچنین آسمان خراش ایران که به بنیاد علوی تعلق دارد، در منهتن به ارزش ۵ میلیارد دلار بلوکه شده است.

در میان کشورهای جهان ۱.۹ میلیارد دلار از دارایی مالی کشور در آمریکا بلوکه شده است، همچنین چین با ۲۲ میلیارد دلار پول، رتبه نخست در میان کشورهای جهان را دارا است که سرمایه مالی ایران را به دلیل بسته بودن شیوه بانکی، بلوکه کرده و امکان پرداخت این مبلغ هنوز فراهم نشده است.

۷ میلیارد دلار پول در کشور کره جنوبی بلوکه شده و از مدت ها پیش بحث هایی در خصوص آزاد سازی آن مطرح شده است، اما همچنان خروجی خاصی مشاهده نمی شود، البته ۱۶.۲۵ میلیون دلار حق عضویت ایران در سازمان ملل از بدهی کره جنوبی به ایران پرداخت شده است.

عراق به عنوان همسایه ایران نیز ۳.۵ میلیارد دلار از اموال ایران را در اختیار دارد و در این خصوص نیز بحث هایی جهت پرداخت شکل گرفته و همچنان ادامه دارد.

هند و امارات هم هر کدام ۷ میلیارد دلار و ژاپن ۱.۵ میلیارد دلار از پول ایران را بلوکه کرده اند و رایزنی هایی در این زمینه نیز صورت گرفته است.

آنچه مشخص است، ۴۴ میلیارد دلار از پول کشور در اختیار ۷ کشور جهان بوده که در این میان رابطه ایران با دو کشور چین و عراق مطلوب بوده و نیاز است هر چه سریع تر با رایزنی های دو جانبه شرایط بازگشت این پول به کشور فراهم شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =