نگرانی سازمان‌های اقتصاد بین‌الملل از تشدید عدم امنیت غذایی در دنیا به حدی رسید که در بیانیه‌ای مشترک، خواستار مشارکت جمعی تمام کشورها برای جلوگیری از بروز بحران‌های اجتماعی در جهان شدند.

بیانیه مشترک نهادهای جهانی مالی درباره بحران گرسنگی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سایت بانک جهانی، نهادهای مالی بین الملل در بیانیه ای مشترک نسبت به لزوم اقدام مشترک فوری در راستای مقابله با بحران امنیت غذایی موجود در جهان تاکید کردند.

صندوق بین المللی پول (IMF)، بانک جهانی (WB)، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد (WFP) و سازمان تجارت جهانی (WTO) امروز در بیانیه ای مشترک، خواستار اقدام فوری کشورها برای تامین امنیت غذایی در جهان شدند.

این بیانیه، پیش درآمدی بر نشست فصل بهار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که هفته آینده برگزار خواهد شد محسوب می شود.

بانک جهانی

کریستالینا جورجیوا، دیوید ملپس، دیوید بیسلی و انگازی اکانجا ایوالا، بالاترین مقام اجرایی سازمان های مالی بین الملل با صدور بیانیه مشترک بر ضرورت همکاری و تلاش جمعی کشورها برای جلوگیری از بحران های احتمالی در پی کاهش امنیت غذایی تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است: جهان با مجموعه ای از بحران های نگران کننده دست به گریبان است؛ وقوع جنگ در روسیه و اوکراین، معادلات اقتصاد بین الملل را به هم ریخته است، سه سال از آغاز پاندمی می گذرد و زمان پایان آن مشخص نیست، تغییرات اقلیمی و آب و هوایی نیز همچنان بر آسیب ها و خطرات پیدا و پنهان در جهان دامن می زند.

افزایش شدید قیمت مواد اولیه و برخی کمبودهای موجود در زنجیره تامین، منجر به افزایش فشارها بر ساکنان کره زمین شده است و میلیون ها نفر را به سمت فقر می راند.

بیشترین تهدید نیز متوجه کشورهای کم درآمدی است که بیشترین واردات غذایی را دارند. اما میزان آسیب پذیری کشورهایی که درآمد متوسط دارند نیز به سرعت در حال افزایش است که خود منجر به ایجاد فقر بیشتر در این جوامع می شود.

برآورد بانک جهانی بسیار نگران کننده است: با هر یک نقطه درصد (PP) افزایش در قیمت مواد غذایی، ۱۰ میلیون نفر از جمعیت جهان به آمار جمعیتی فقر مطلق اضافه می شود. "

کودهای شیمیایی

در این بیانیه همچنین آمده است: "افزایش قیمت مواد غذایی، ریشه در افزایش بهای گاز طبیعی دارد که از عوامل اصلی تولید کودهای نیتروژنی است. افزایش قیمت کودهای شیمیایی به موازات وقفه ها در زنجیره های جهانی تامین، بر تولید مواد غذایی در بسیاری از کشورها تاثیر مستقیم دارد. این اثرگذاری شامل هر دو گروه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد غذایی که به شدت به واردات کود شیمیایی وابسته هستند می شود.

افزایش قیمت مواد غذایی و شوک های موجود در زنجیره تامین می تواند به بروز ناآرامی ها و تنش های اجتماعی در کشورهای تحت تاثیر که بیشترین آسیب را خواهند دید منتهی شود.

درخواست نهادهای مالی از جامعه بین الملل این است که بسیار فوری، اقدامات حمایتی خود را از کشورهای آسیب دیده و آسیب پذیر آغاز کنند؛ اقداماتی نظیر تهیه و ارسال فوری بسته های غذایی، حمایت های مالی، تولید بیشتر محصولات کشاورزی و تجارت آزاد. "

کشاورزی

این نهادهای بین المللی بر تقویت موثر اقدامات متعهدانه خود نیز در کشورهای آسیب پذیر تاکید دارند: "به کارگیری توامان تخصص و سرمایه گذاری بیشتر نهادهای اقتصاد بین الملل در این کشورها بیش از پیش احساس می شود. افزایش تولید کشاورزی داخلی در کشورهای آسیب پذیر از جمله اقدامات اصلی خواهد بود.

باید برای کاهش فشارهای تراز پرداخت، تلاش بیشتری نماییم و با تمام کشورها برای آزادسازی جریان تجارت در جهان، با تمام کشورها هماهنگی و اقدام کنیم.

همچنین باید نظارت بر روند آسیب پذیری غذایی در کشورهای تحت تاثیر را افزایش دهیم و سیاست های چندوجهی خود را با هدف بهره مندی کشورهای مذکور از مزایای ترکیبی سازمان های بین المللی تقویت کنیم."

در این بیانیه از تمام کشورها خواسته شده است به جریان تجارت آزاد بپیوندند و از اقدامات ممانعتی مانند اعمال تحریم ها بر صادرات مواد غذایی یا کودهای شیمیایی که بیشترین آسیب را به جمعیت کم درآمد و فقیر وارد می کند خودداری کنند.

در این بیانیه تاکید شده است: "با توجه به شدت بحران مواد غذایی و وخامت اوضاع در برخی کشورها، باید تحریم های صادراتی مواد غذایی به برخی کشورها لغو شود تا در روند تهیه، خرید و ارسال کمک های بشردوستانه برنامه جهانی غذا (WFP) به برخی کشورها خللی ایجاد نشود. "

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =