وزیر صمت با اعلام اینکه صادرات دانش‌بنیان در اولویت قرار خواهد گرفت، گفت: تجارت خارجی کشور از مواد خام و نیمه خام باید به صادرات دانش بنیان برود.

تغییر اولویت‌های صادراتی از موادخام به دانش‌بنیان

به گزارش کارآفرین نیوز، سید رضا فاطمی امین با تاکید بر اینکه اولویت ما صادرات کالای دانش بنیان است، گفت: از اولویت های تجارت خارجی این است که به جای صادرات مواد خام و یا نیمه خام، به سمت صادرات دانش بنیان برویم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته ۱۱۰ شرکت دانش بنیان جایزه گرفتند و با توجه به اینکه شعار سال و فرمان مقام معظم رهبری هم بر روی حوزه دانش بنیان تاکید دارد، به طور کامل در حال بازنگری معیارهای صادرکننده نمونه هستیم تا شرکت های صادرکننده کالای دانش بنیان اهمیت بیشتری داشته باشند و جزو سازندگان برتر محسوب شوند.

فاطمی امین افزود: تاکنون صنایع دانش بنیان، بیشتر عرضه محور بودند یعنی یک شرکت دانش بنیان محصول، فرایند و خدمتی را کار می کرد و باید دنبال این بودیم که برایش بازاری را فراهم کنیم، اما بهترین کار این است که تقاضامحور شوند.

وی اضافه کرد: شرکت های بزرگ مانند صنایع خودروسازی، معدنی و غذایی باید فرایندشان را اصلاح کنند و کاهش قیمت و افزایش کیفیت دهند و فرایندهای جدیدی را پیاده سازی کنند و به سمت تحقیق و توسعه و کارهای دانش بنیان بروند.

وزیر صمت گفت: یک نشست هم اندیشی داشتیم و بیش از ۳۰ شرکت بزرگ در صنایع مختلف گرد هم آمدند و ایده ها و چالش هایشان را مطرح کردند.

فاطمی امین با بیان اینکه این می تواند تحولی را در حوزه دانش بنیان ایجاد کند، افزود: به عبارتی اگر لوکوموتیو بزرگی مانند دانش بنیان را به حرکت در بیاوریم و آنها تحقیق و توسعه کنند قطعاً وقتی طرح های بزرگی مطرح می شوند شرکت های کوچک هم می توانند در قالب این طرح ها فعالیت کنند و این تاثیرات بزرگی در اقتصاد می گذارد.

وی گفت: اگر در حوزه ای کار دانش بنیان کنیم اما آن حوزه نتواند در مقیاس گسترده تاثیرگذار باشد فقط یک زیبایی فناورانه محدود دارد؛ مهم این است کار دانش بنیان را بتوانیم در اقتصاد کلان گسترش دهیم و تاثیر قابل ملاحظه ای در زندگی مردم داشته باشد.

فاطمی امین افزود: بخشی به الزاماتی که می توان ایجاد کرد بر می گردد، امروز در شرکت های معدنی مطرح شد. وقتی یک فراوری در مورد ماده معدنی را انجام می دهیم معمولاً یک باطله ای ایجاد می شود که در باطله ممکن است مواد معدنی دیگری باشد که استحصال نشوند یا فراوری پایین باشد حتی در ماده سنگ آهن، آهنش به اندازه کافی استخراج نشود.

وزیر صمت با اشاره به اینکه باید رقابت در واحدهای تولیدی ایجاد کنیم، افزود: یکی از واحدهایی که در همایش شرکت کرد شرکت لاستیک سازی بود که علاوه بر کار تولید لاستیک به بحث ماشین آلات ساخت لاستیک هم ورود کرده بود و این کار بسیار ارزشمندی است.

فاطمی امین گفت: صنایع در کنار اینکه یک تولید را به صورت انبوه دارند خیلی خوب است که تولیدکننده ماشین آلات آن صنعت هم بشوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =