بانک جهانی به رغم اشاره به خروج تدریجی ایران از رکود ده ساله، نرخ تورم ایران را در سال ۲۰۲۲ میلادی، بیش از ۳۰ درصد پیش‌بینی کرد.

پیش‌بینی بانک جهانی از رشد تدریجی اقتصاد ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک جهانی پیش از آغاز نشست فصل بهار، در گزارشی نسبت به ارائه چشم اندازها و میزان بدهی ها و ... مناطق جغرافیایی مختلف جهان اقدام کرده است. این نشست یک هفته ای از ۱۸ آوریل با سخنرانی دیوید ملپس؛ رییس این نهاد مالی بین المللی آغاز می شود و تا بیست و چهارم ماه ادامه خواهد داشت.

این بانک در گزارشی درباره منطقه منا (MENA) که خاورمیانه و شمال آفریقا را در خود جای داده است اعلام کرد: پیش بینی ها از رشد اقتصادی این منطقه در سال ۲۰۲۲، حدود ۵.۲ درصد است که از سال ۲۰۱۶، مطلوب ترین و سریع ترین آهنگ رشد محسوب می شود.

گرچه با تداوم غیر قابل پیش بینی جنگ روسیه و اوکراین و همچنین روند نامعلوم تداوم پاندمی، ناپایداری در این مناطق همچنان حکمرانی می کند.

رشد در منطقه مِنا، نامتقارن و ناموزون خواهد بود زیرا اقتصادهای واردکننده نفت و مواد غذایی در این منطقه، قدرت رقابت و رشد خود را نسبت به اقتصادهای صادرکننده نفت منطقه از دست می دهند.

این بانک در گزارش خود تاکید کرده است شفافیت آماری برخی کشورهای منطقه که در پیش بینی های اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرند روشن نیست.

اقتصاد ایران

پیش بینی بانک جهانی از چشم انداز اقتصادی ایران

سال گذشته، بانک جهانی اعلام کرده بود: تحریم های طولانی مدت و تداوم پاندمی، فشار زیادی بر اقتصاد ایران وارد کرده است. به دلیل آهنگ کُند واکسیناسیون در ایران، پیش بینی می شود رشد تولید ناخالص داخلی (GDP)، افزایش آرام و تدریجی داشته باشد.

در آوریل ۲۰۲۱، بانک جهانی پیش بینی کرده بود: تورم در ایران کاهش می یابد اما همچنان به طور میانگین بیش از ۲۰ درصد باقی خواهد ماند. به دلیل محدودیت فضای کسب و کار بین الملل و تحریم های مالی به موازات افزایش تورم، فشارهای اقتصادی بر قشر ضعیف بیشتر خواهد بود.

اما در آوریل ۲۰۲۲، پیش بینی این بانک براساس مستندات، بر تورم ۳۰ درصدی ایران قرار گرفته است، گرچه این بانک در گزارش خود به حرکت تدریجی ایران از رکود ده ساله اشاره کرده است، رکودی که در نتیجه تداوم تحریم ها ایجاد شده است.

ارزیابی تحلیلگران بانک جهانی بر کاهش تدریجی تورم در ایران است اما از آنجا که ارزش پول ملی در حال کاهش است، تورم در سال جاری نیز بیش از ۳۰ درصد پیش بینی می شود که مانند سال گذشته، فشار را بر اقشار ضعیف جامعه بیشتر می دانند.

تغییرات اقلیمی که منجر به خشکسالی های گسترده و کم رمق شدن صنعت کشاورزی شده، تداوم آثار ناشی از پاندمی و جنگ میان روسیه به عنوان همسایه آبی ایران و اوکراین که موجب افزایش قیمت تمام گروه های کالایی از جمله کامودیتی ها در دنیا شده، از عمده ترین دلایلی است که بانک جهانی برای پیش بینی رشد پایین اقتصادی ایران برشمرده است.

افزایش قیمت نفت، روزنه امیدی برای کشورهای صادرکننده نفت محسوب می شود اما ایران به دلیل تحریم ها و عدم امکان استفاده از تمام ظرفیت های فروش نفت، کمتر از سایر کشورها از منافع این افزایش قیمت بهره مند می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =