استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها به منظور تقویت و توسعه صنعت ساختمان و رواج صنعتی سازی به امری مهم تبدیل شده و لازم است توجه ویژه‌ای به آن شود.

ورود دانش‌بنیان‌ها به عرصه تولید مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، از آنجا که امروزه تولید دانش بنیان به یکی از موضوعات مورد تاکید در کشور تبدیل شده و تلاش برای توسعه این بخش در تمامی عرصه ها در حال انجام است، رونق تولید دانش بنیان و استفاده از فناوری های نوین در صنعت ساختمان هم بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

بدیهی است که نقش مفید دانش بنیان ها در رونق تولید صنعت ساختمان و به خصوص مسکن که یکی از ضروریات جامعه است، در سال های آینده مشخص می شود و چه بهتر که از همین امروز از این ظرفیت در ساخت و ساز استفاده شود.

با توجه به اینکه دولت سیزدهم پیش تر اعلام کرده که ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال را در دستور کار دارد و اکنون این طرح را به مرحله اجرایی و عملیاتی رسانده، به منظور سرعت بخشی به این پروژه و افزایش کمیت و کیفیت سازه ها، کاهش هزینه های تولید، جبران سریع کمبود مسکن و اشتغال زایی در این بخش، بهتر است دولت از ظرفیت دانش بنیان ها برای تقویت طرح مربوطه استفاده کند و با بهره گیری از فناوری های نوین و ایده های شرکت های دانش بنیان این صنعت، مشکل تامین مسکن برای اقشار کم درآمد را زودتر حل کند، چرا که این مسئله به چالشی اساسی تبدیل شده که نیاز به رسیدگی سریع دارد.

ساخت مسکن باید مبتنی بر فناوری‌های‌نوین باشد

در این راستا، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی نیز به تازگی ضمن اشاره به نیاز سالانه کشور به یک میلیون مسکن و ضرورت جبران عقب ماندگی های گذشته در این زمینه بر ضرورت سرعت در ساخت مسکن و تحویل به هنگام به متقاضیان تاکید کرد و یادآور شد: البته نباید مسئله سرعت در کار، سبب شود که دقت و کیفیت در ساخت مسکن نادیده گرفته شود.

رئیس جمهوری اظهار کرد: مسکن سازی، صنعتی پیشران و زیربنایی است بنابراین ساخت مسکن باید دانش بنیان و مبتنی بر علم و فناوری های نوین باشد و با توجه به حوادث فراوان طبیعی نظیر سیل و زلزله در کشور مقاوم سازی باید به عنوان اصلی مهم مورد توجه قرار گیرد.

وی، لزوم ساخت مسکن ارزان‌ قیمت و در عین حال استاندارد در شهرها و روستاها را مورد تاکید قرار داد و گفت: همه نهادها و دستگاه های فعال و موثر در حوزه مسکن باید ارزان سازی و سهولت در امکان دسترسی به مسکن را برای مردم به ویژه نیازمندان فراهم سازند.

صنعت ساختمان

بنابراین لازم است با فراهم سازی شرایط، اقدام به صنعتی سازی و بهره مندی از فناوری های نوین و روش های جدید در ساخت و ساز شود و از این طریق ضمن تقویت صنعت ساختمان به توسعه بخش مسکن و شهرسازی پرداخته شود.

در این خصوص، کارشناسان نیز معتقدند صنعتی سازی ساختمان با هدف کاهش هدررفت مصالح، افزایش کیفیت، کاهش زمان تولید، کنترل آلایندگی های محیط زیستی، افزایش ارزش افزوده، استفاده از نیروی انسانی مجرب در ساخت، بهره گیری از سیستم تولید کارخانه ای و... انجام می شود و اثرات مثبتی در رونق تولید و توسعه این صنعت خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =