با توافق بانک مرکزی و وزارت صمت، از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری ارائه حساب الکترونیکی از سامانه جامع تجارت برای دریافت تسهیلات زنجیره تولید در ۷ استان به صورت پایلوت و در گام‌های دوم و سوم در سراسر کشور عملیاتی خواهد شد.

اجرای شیوه جدید پرداخت تسهیلات صنایع در ۷ استان

به گزارش کارآفرین نیوز، نشست مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی، وزیر صمت و مدیران عامل بانک های منتخب جهت اجرای دقیق و عملیاتی «طرح تامین مالی زنجیره تولید» برگزار شد.

در این جلسه که با حضور وزیر صمت و رییس کل بانک مرکزی برگزار شد، علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی، با اشاره به انحراف و هدررفت منابع در روش های قدیمی اعطای تسهیلات، در خصوص روش تامین مالی زنجیره تولید گفت: با انجام طرح تامین مالی زنجیره تولید، امکان نظارت بر مصرف صحیح تسهیلات که یکی از تاکیدات رئیس جمهور برای نظام بانکی است، فراهم می شود.

علی صالح آبادی

وی ادامه داد: هر نوع تشویقی که در راستای رونق تولید باشد و بتواند اشتغال آفرینی پایدار ایجاد کند در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و در این باره نیز از تمام ظرفیت های بانکی استفاده خواهیم کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه با استفاده از این طرح با منابع کمتر امکان حمایت و تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی بیشتری فراهم می شود، اوراق گام را یکی از ابزارهای نوین در تامین مالی زنجیره تولید برشمرد و گفت: با اصلاحات انجام شده در دستورالعمل اجرایی اوراق گام در پایان سال گذشته، گام موثری در بهبود عملکرد و استفاده از این ابزار برداشته شده که امیدواریم با همکاری بانک ها بتوانیم گامی مهم در تسریع و گسترش تامین مالی زنجیره تولید برداریم.

صالح آبادی با اشاره به اهمیت موضوع تامین مالی زنجیره تولید در مجموعه اقتصادی کشور تاکید کرد: پایبندی به زمانبندی در عملیاتی شدن و گسترش استفاده از این طرح از الزامات موفقیت طرح است، لذا گزارش اقدامات انجام شده از سوی بانک ها در این خصوص باید به صورت ماهانه ارائه شود تا برنامه ریزی های آتی بر مبنای آن انجام شده و اهداف تعیین شده محقق شود.

نقش تامین مالی زنجیره تولید در رشد اقتصادی ۸ درصدی

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه نقش طرح تامین مالی زنجیره تولید در دستیابی به هدف رشد اقتصادی ۸ درصدی را بسیار حیاتی دانست و گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، تغییر سیاست های در تخصیص ارز ترجیحی و افزایش دستمزد و هزینه های جانبی تولید، دستیابی به رشد اقتصادی تنها از مسیر تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی و افزایش ظرفیت تولید از این طریق میسر خواهد شد.

وزیر صمت

سید رضا فاطمی امین ادامه داد: عملیاتی شدن این طرح نقش موثری در جهش تولید، اشتغال و رشد اقتصادی خواهد داشت و از این رو وزارت صمت و بانک مرکزی با همکاری بانک ها به جدیت به دنبال عملیاتی شدن طرح تامین مالی زنجیره تولید هستند.

وی با اشاره به نقش این طرح در جلوگیری از انحراف منابع تصریح کرد: با اجرایی شدن این طرح امکان نظارت و دستیابی به شفافیت در مصرف تسهیلات با توجه به اینکه اطلاعات تمام زنجیره ها قابل رصد و پایش است، افزایش یافته و شاهد رونق در بخش های مختلف اقتصاد خواهیم بود.

اجرای طرح سراسری از خردادماه

همچنین در این جلسه با پیشنهاد وزارت صمت و موافقت بانک مرکزی مقرر شد از ابتدای اردیبهشت ماه متقاضیان تسهیلات در هفت استان به صورت پایلوت و در پنج صنعت منتخب الزاما دارای صورت حساب الکترونیکی از سامانه جامع تجارت باشند.

در مرحله دوم و از ۱۵ اردیبهشت در تمام استان های کشور این الزام عملیاتی شود و در گام سوم و از ابتدای خردادماه تمامی صنایع برای استفاده از تسهیلات مرتبط با تامین مالی زنجیره تولید دارای صورتحساب الکترونیکی از سامانه جامع تجارت باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =