تحلیلگران بر این باورند که قرنطینه‌های اخیر در چین، خطر افزایش جهانی تورم را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. افزایش تورم در چین با ادامه قرنطینه‌ها به دنیا صادر می‌شود.

قرنطینه چین، تورم به دنیا صادر می‌کند

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، قرنطینه های اخیر در چین، تهدید بزرگی برای اقتصاد جهانی است و با تداوم این دوران، صادرات تورم با صادرات کالاهای چینی همراه خواهد بود.

با آغاز پاندمی، نیاز و وابستگی کشورهای دنیا به تولیدات چین، افزایش چشمگیری پیدا کرد به گونه ای که سهم چین از میزان صادرات جهان، در سال ۲۰۲۱ به ۱۵.۱ درصد رسیده است؛ یعنی بالاترین میزان صادرات از سال ۲۰۱۲ تا کنون.

در مدت کوتاهی پس از آغاز پاندمی، وقتی تمام دنیا با آمار روزانه نگران کننده ابتلا به کووید - ۱۹ دست به گریبان بودند، چین توانسته بود با سیاست کووید صفر و اجرای قرنطینه های شدید در هفته های اولیه، شیوع بیماری را تا حدودی کنترل کند و بدین ترتیب، آمار صادرات خود را افزایش داد.

با وجود ادامه اِعمال سیاست های کووید صفر، چین در هفته های اخیر با بدترین آمار افزایشی مبتلایان روبرو شده است تا حدی که در دو سال اخیر، سابقه نداشته است.

چین در هفته های اخیر، اقداماتی نظیر جلوگیری از خروج مردم از خانه و انجام تست کرونا در منزل را با شدت و قدرت تمام انجام داده است. قرنطینه های اخیر بر مراکز اقتصادی مهم چین مانند شانگهای، تاثیر منفی گذاشته است.

جی هوانگ؛ تحلیلگر موسسه Bernstein می گوید: اثرات کلان قرنطینه های چین، بسیار زیاد خواهد بود و هنوز تاثیرات آن به صورت کامل مشخص نشده است.

کانتینر

در مقایسه با دوران پیش از پاندمی، هزینه کانتینرهای صادراتی در شانگهای ۵ برابر و هزینه حمل هوایی نیز دو برابر شده است. فشارها بر تامین کنندگان نیز بالا گرفته است که مجموع این عوامل، خود موجب صادرات تورم به سایر کشورها به ویژه به شرکای تجاری مهم چین خواهد شد.

اما نکته مهم آن است که این قرنطینه ها موجب تاخیر در بازیابی اقتصادی کشور چین نیز خواهد شد.

نیو (Nio)؛ شرکت چینی تولید خودروی الکتریکی اعلام کرد تولید تا پایان هفته جاری، متوقف خواهد ماند. فولکس واگن (Volkswagen)؛ خودروساز آلمانی نیز اعلام کرد کارخانه های این خودروساز در حومه شانگهای و استان شمالی جیلین نیز دستکم تا پایان این هفته بسته خواهد ماند.

تحلیلگران می گویند: چین؛ تامین کننده اصلی بخش عمده تقاضاهای خارجی برای عناصر و کانی های کمیاب موجود در خاک و پنل های خورشیدی، کانتینر و کشتی ها است. علاوه بر این، چین پاسخگوی حجم انبوهی از تقاضاهای خرید گوشی های تلفن همراه و کامپیوتر است.

گرچه کارخانه های چینی، دیگر این محصولات را به صورت محصول نهایی تولید نمی کنند، بلکه مواد اولیه و تشکیل دهنده بسیاری از کالاها مانند پنل های ال سی دی (LCD) و مدارهای مجتمع الکترونیکی را تامین می کند که صادرات آنها در سال ۲۰۲۱ با رشد قابل توجهی همراه بود.

گرچه آمار تجارت چین در سه ماه اول سال، نشان از رشد نسبی متوازن دارد و شاخص قیمت تولید کننده و مصرف کننده در ماه مارس بیش از پیش بینی ها رشد کرد، اما به نظر می رسد آثار سوء قرنطینه ها بر اقتصاد جهانی، در هفته های آتی نمایان شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =