ای آی پی اگری؛ برنامه آینده نگرانه و دانش محور اتحادیه اروپا است که با هدف تامین امنیت و سلامت غذایی در این اتحادیه فعالیت می‌کند.

ای آی پی اگری؛ استراتژی دانش‌بنیان اروپا در کشاورزی

به گزارش کارآفرین نیوز، داشتن ایده؛ یک مقوله است و تبدیل ایده به اقدام نوآورانه، مقوله ای جداگانه. چنانچه ترکیب نوآوری و سرمایه گذاری هوشمندانه با دانش روز دنیا همراه شود می تواند تولیدکننده را به هدف غایی "تولید بیشتر از منابع محدود" نزدیک سازد.

برنامه ای آی پی اگری (EIP Agri)؛ تلفیق دانش و نوآوری اتحادیه اروپا در صنعت کشاورزی است. تمرکز این برنامه بر پایدار و رقابتی شدن کشاورزی و حفظ جنگل ها و مراتع در کشورهای عضو این اتحادیه است.

همچنین کاهش مصرف آب، کاهش استفاده از کودهای شیمیایی و افزایش تولید محصولات سالم با هزینه کمتر از اهداف این برنامه عنوان شده است.

EIP Agri

این برنامه، با تکیه بر اصل حفظ منابع طبیعی که از نیازهای اولیه تداوم صنعت کشاورزی است در ایجاد چرخه قدرتمند، هوشمندانه و پایدار تولید مواد غذایی برای انسان و خوراک دام فعالیت می کند. دفاتر اجرایی این طرح، در سراسر اروپا مستقر شده است.

ای آی پی اگری؛ تجمیع کننده تمام رویکردهای علمی، تکنیکی، سازمانی و عملی در حوزه کشاورزی دانش بنیان است که با هدف رشد اقتصادی فرد و منطقه اجرا می شود. مشارکت بسیاری از استارتاپ های فعال کشاورزی در این برنامه موجب شده است تا تحولی عظیم در این حوزه شکل بگیرد.

این برنامه به موازات برنامه اروپای ۲۰۲۰ و با هدف رشد هوشمند، جامع و پایدار در حوزه کشاورزی و مواد غذایی راه اند

ازی شد. برنامه اروپای ۲۰۲۰ یا چشم انداز ۲۰۲۰ اروپا؛ چارچوب مشترک فعالیت کشورهای عضو این اتحادیه است.

بیشترین تمرکز عملی برنامه ای آی پی اگری، بر حوزه کشاورزی و مناطق روستایی است که طرحی با عنوان ERDP نیز در دست اجرا است که سیاست های توسعه مناطق روستایی را در اتحادیه اروپا پیش می برد.

در همین راستا، برنامه AKIS نیز طراحی شد و از سال ۲۰۱۲ نیز در دست اجرا است که مفهوم حمایت عملی جریان های دانش از بخش کشاورزی را به منصه ظهور رسانده است. آکیس (AKIS)؛ مخفف عبارت "سیستم های نوآوری و دانش کشاورزی" است.

اگر نوآوری را گامی به سوی آینده تعریف کنیم، آکیس را می توان سیستم تلفیق دانش آینده با منابع موجود نامید که هدف آن؛ تامین غذای سالم، حفظ و جلوگیری از تخریب بیشتر منابع طبیعی موجود و منفعت اقتصادی فرد و منطقه است.

کشاورزی

با توجه به رشد جمعیت جهان و روند تخریبی منابع طبیعی ناشی از تغییرات اقلیمی، فرایند کشاورزی و زنجیره تامین، نیاز به نوسازی علمی دارد و روش های سنتی کشاورزی، دیگر تضمین کننده امنیت غذایی منطقه ای و جهانی نخواهد بود.

جنگ اخیر در روسیه و اوکراین نیز نشان داد زنجیره تامین غذایی بیش از هر زمان دیگری، آسیب پذیر است و لزوم چاره اندیشی و آینده نگری پیش از وقوع قحطی های گسترده در جهان بر همگان آشکار شده است.

بنابراین ضرورت برنامه های مشابه برای هم افزایی دانش، نوآوری و امکانات یا منابع طبیعی، بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

کشاورزی اتحادیه اروپا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =