طبق اعلام رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، هنوز جمع‌بندی‌ها درباره زمان و نحوه واگذاری سهام عدالت جاماندگان مشخص نشده و تعیین تکلیف این موضوع منوط به تصمیم‌گیری نهایی نمایندگان مجلس است.

جاماندگان سهام عدالت چه زمانی سهامدار می‌شوند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، با وجود اینکه در سال‌های اخیر همواره بر ثبت نام جاماندگان سهام عدالت تاکید شده بود و این موضوع مورد تایید دولت و مجلس شورای اسلامی بوده است، اما تا به این لحظه اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و برخی از رسانه‌ها واریزی روزهای اخیر را عیدی دولت برای افرادی عنوان کردند که جامانده سهام عدالت بوده اند، اما آیا در واقعیت نیز به همین صورت بوده است؟

براساس اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها، یارانه کمک معیشتی به چهار دهک جامعه تعلق گرفته و ۳۱ میلیون و ۷۷۱ هزار نفر از مردم مشمول دریافت یارانه ۱۵۰ هزار تومانی بوده اند.

اطلاعات منتشر شده حکایت از این دارد که مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی، مشمولان یارانه معیشتی که به هر دلیلی سهام عدالت دریافت نکرده‌اند، زنان سرپرست خانوار که در دهک‌های اول تا چهارم درآمدی قرار دارند و افرادی که در دهک‌های یک تا چهار درآمدی هستند و سهام عدالت ندارند مشمول یارانه رمضان شده و به عنوان چهار گروه پرداختی یارانه شناخته می‌شوند.

پیش از این در بهمن ماه به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی یارانه ای به حدود ۳۲ میلیون نفر از افراد کشور پرداخت شد و آنچه مشخص است، یارانه ماه رمضان نیز به همان افراد پرداخت شده و اظهار نظر رئیس کمیسیون اقتصادی کشور حکایت از ۲۰ میلیون جامانده سهام عدالت دارد که دو میلیون و سیصد هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر از افراد نیز تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند.

در نتیجه به شکل دقیق ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از جاماندگان سهام عدالت که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی بوده اند، یارانه ماه رمضان را دریافت کرده اند.

سهام عدالت

از سویی ۱۶ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت در دهک اول تا ششم قرار دارند و ۴ میلیون نفر نیز هنوز به شکل دقیق شناسایی نشده اند، با این تفاسیر می‌توان گفت به بخشی اعظمی از افراد جامانده سهام عدالت یارانه ویژه ماه مبارک رمضان پرداخت شده است، اما سوال اصلی همچنان پابرجاست که چه زمانی سهام عدالت به ۲۰ میلیون نفر جامانده تعلق خواهد گرفت؟

حسن شجاعی، رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در جدیدترین واکنش به جاماندگان سهام عدالت گفت: یکی از اشتباهات در زمان ثبت‌نام سهام عدالت این بود که این سهام بر اساس دهک‌های جمعیتی به مشمولان داده شد و این در حالی است که باید بر اساس دهک‌های درآمدی میان افراد توزیع می‌شد؛ چرا که توزیع سهام عدالت بر اساس دهک‌های جمعیتی موجب شد که به عنوان مثال یک کارمند ساده و یک معاون وزیر، هر دو با وجود تفاوت حقوق و احتمالاً دارایی و درآمد، از سهام عدالت یکسان برخوردار شوند.

شجاعی در خصوص زمان ثبت نام از افراد جامانده سهام عدالت گفت: موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال پیگیری است و باید منتظر ماند و دید خروجی تصمیمات نمایندگان در این کمیسیون چیست و تحت چه شرایطی و در چه زمانی ثبت‌نام از مشمولان جدید و جاماندگان سهام عدالت صورت می‌گیرد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در انتها گفت: در صورتی که کار ثبت‌نام از سهامداران عدالت به ثمر برسد و آغاز شود، بدون شک اعضای جدید کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی که سهام عدالت ندارند، باید در اولویت دریافت این سهام قرار گیرند.

پیش از این رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خرداد ماه را زمان آغاز ثبت نام افراد جامانده سهام عدالت عنوان کرده بود، البته در سال‌های اخیر نیز، زمان‌های متعددی جهت ثبت نام عنوان شده بود که هیچ کدام به سرانجامی نرسید و باید منتظر ماند و دید آیا ۲۰ میلیون جامانده سهام عدالت، چه زمانی به حق و حقوق در خصوص سهام عدالت دست خواهند یافت؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =