حرکت سریع صنعت خودرو جهان و استفاده از تکنولوژی‌های نو در ساخت خودروهای الکتریکی و خودران، نشان می‌دهد که صنایع خودروسازی ایران نیز باید برای فاصله گرفتن از نارضایتی‌های مشتریان و رسیدن به سطح صنعت خودروسازی جهان، دانش را پایه اصلی تولیدات قرار دهد.

دانش‌بنیان‌ها؛ کلید قفل صنعت خودرو ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، خودروسازی جزو صنایع مهم تلقی می شود که بخش های مختلف طراحی، تولید، بازار و ... را شامل می شود و برای توسعه آن لازم است از نوآوری ها و فناوری های جدید بهره گرفت.

با توجه به اینکه خودروسازان جهان امروزه برای توسعه صنعت خودروسازی خود اقدام به استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان کردند، در ایران نیز برای اینکه سطح کمی و کیفی در این صنعت ارتقا پیدا کند و شاهد تولید محصولات جدید و تنوع بخشی به آن ها باشیم و هزینه تولید کاهش و حداکثر استفاده از توان نیروی انسانی صورت گیرد، ضرورت دارد زمینه برای ورود شرکت های دانش بنیان موجود در حوزه خودرو به بخش های مختلف این صنعت فراهم شود.

شواهد حاکی از این است که صنعت خودرو جهان طی سال های اخیر به واسطه استفاده از فناوری های نوین دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده و این مسئله در بحث تولید خودروهای الکتریکی و خودران به وضوح دیده می شود که از هوش مصنوعی در تولید آن ها استفاده شده و کمترین آسیبی را از نظر ایجاد آلودگی به محیط زیست وارد می کنند، این در حالی است که در ایران هنوز خودروهای با پلتفرم های قدیمی تولید و عرضه می شوند که علاوه بر سطح کیفی غیرقابل دفاع، آلودگی های زیست محیطی را نیز به دنبال دارند.

بنابراین، بهتر است برای جلب رضایت مشتریان و مهم تر از همه حفظ محیط زیست، شرکت های خودروساز با حمایت سیاستگذاران این صنعت به سمت استفاده از تکنولوژی های نوین و بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان در بحث طراحی و تولید خودرو بروند و از آن غافل نشوند، چرا که کشورهای توسعه یافته از این ظرفیت به عنوان موتور محرک و نوآوری در بخش های مختلف این صنعت استفاده کرده و با اینکار توان تولید خود را ارتقا و در عرصه های بین المللی حرفی برای گفتن دارند.

با این اوصاف و با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی تبریک فرارسیدن سال نو، سال ۱۴۰۱ را «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کردند، سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اخیرا ضمن بیان اینکه شرکت های بزرگ صنعتی کشور به سمت تحقیق و توسعه و کالای دانش بنیان بروند، گفت: ما تاکنون در صنایع دانش‌ بنیان عرضه‌ محور بودیم، اما بهتر این است که به سمت تقاضا برویم.

وزیر صمت تصریح کرد: شرکت های بزرگی مانند صنایع خودروسازی، فرآیندهای خود را به منظور کاهش قیمت و افزایش کیفیت اصلاح کنند و از این طریق به سمت تحقیق و توسعه و تولید کالای دانش بنیان بروند.

صنعت خودرو

بر همین مبنا و با در نظر گرفتن این نکته که رئیس جمهوری اواخر اسفندماه سال ۱۴۰۰ در جریان بازدید از شرکت ایران خودرو، هشت دستور مهم برای کیفی و کمی سازی تولید خودرو در کشور صادر کرد که یکی از این دستورات هم گسترش تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران و سرمایه گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای ایجاد تحول در صنعت خودروسازی در مقیاس اقتصادی بود، ضرورت دارد مسئولان و متولیان این حوزه بیش از پیش روی همکاری شرکت های خودروساز و دانش بنیان ها تاکید داشته باشند و گام هایی در این راستا بردارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =