تعداد کل شرکت‌های دانش‌بنیان کشور ۶ هزار و ۶۳۲ مورد بوده که در این‌ بین ۳ هزار و ۳۶۱ شرکت به‌ عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی نوع دو و ۴۰۵ شرکت نیز به عنوان نوپا شناخته می‌شوند.

فعالیت ۶ هزار و ۶۳۲ شرکت دانش‌بنیان در کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، در سالی که به تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام‌گذاری شده باید سیاست‌گذاری‌های سالانه کشور در جهت تحقق این شعار حرکت کند.

در این‌ بین، نام‌گذاری سال به دانش‌بنیان بر اهمیت این شرکت‌ها حکایت دارد و باید شرایط به‌ گونه‌ای فراهم شود که شاهد رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم.

بررسی‌های حکایت از این دارد که تا به این لحظه ۶ هزار و ۶۳۲ شرکت دانش‌بنیان در کشور مشغول به فعالیت هستند که در انواع شش‌گانه تقسیم‌بندی می‌شوند.

در دسته اول که به شرکت‌های نوپا نوع یک شهرت دارند، ۴۰۵ شرکت مشغول به فعالیت هستند.

این نوع از شرکت‌ها به‌ تازگی تاسیس شده و هیچ دستاورد مالی نداشته‌اند. شرکت‌های دانش‌بنیان نوع اول، در مرحله تولید کالا یا خدمات بوده و باید نمونه آزمایشی محصول مورد نظر خود را تولید نمایند.

از طرفی این شرکت‌ها باید از سطح فناوری بالایی برخوردار باشند و در عین‌ حال ارزش‌افزوده بالایی را به وجود آورند تا به‌ عنوان شرکت‌های نوع یک شناخته شوند.

دانش بنیان

در دسته دوم یک هزار و ۶۴۰ شرکت به‌ عنوان نوپا نوع دو حضور دارند. این شرکت‌ها مانند دسته اول درآمدی نداشته و کالا و خدمات آنان نیز در مرحله تولید بوده است.

تفاوت شرکت‌های نوپا دو با دسته اول به ارزش‌افزوده و سطح پیچیدگی فنی محصولات مربوط می‌شود که از شر کت‌های نوپا نوع یک کمتر است.

دسته سوم به شرکت‌های تولیدی نوع یک مربوط می‌شود که شامل ۶۶۸ شرکت است. این شرکت‌ها حداقل ۲۵ درصد درآمد خود را در آخرین اظهارنامه مالیاتی ذکر کرده و کالا یا خدمات آنها از سطح فناوری بالایی برخوردار بوده و در مرحله تولید قرار دارد.

۳ هزار و ۳۶۱ شرک دانش‌بنیان در دسته تولیدی نوع دو قرار دارند. این شرکت‌ها خود به دودسته تقسیم می‌شود.

اول شرکت‌هایی که حداقل یک محصول یا خدمات با سطح فناوری بالا را به تولید رسانده‌اند. دسته دوم شرکت‌هایی که مشغول به کار در پروژه‌های پیمانکاری و مهندسی بوده و حداقل ۱۰ درصد کار، معیارهای شرکت‌های دانش‌بنیان را دارا هستند.

در دسته آخر شرکت‌های مستعد دانش‌بنیان قرار دارند. این شرکت‌ها از معیارهای آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش بینان برخوردار نیستند، با این‌ وجود، در صورت ارائه فرصت و حمایت، امکان اخذ دانش‌بنیانی را دارا هستند.

این دسته نیز خود به دو بخش شرکت‌های تولیدی مستعد دانش‌بنیان و شرکت‌های نوپا مستعد دانش‌بنیان تقسیم شده که به ترتیب ۲۴۶ و ۳۱۲ شرکت را شامل می‌شوند.

حوزه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان کشور

بررسی حوزه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان حکایت از این دارد که بیش از ۲۳ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت هستند، به عبارتی از ۶ هزار و ۶۳۲ شرکت ۱۵۴۳ شرکت در این حوزه حضور دارند.

۱۴۶۳ شرکت در حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته، ۱۴۲۰ شرکت در حوزه سخت‌افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک و ۹۳۸ شرکت در حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی مشغول به فعالیت هستند.

دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان با ۴۱۱ شرکت، خدمات تجاری‌سازی با ۳۳۱ شرکت، کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی با ۲۷۹ شرکت و وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی با ۲۳۵ شرکت در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

حوزه صنایع فرهنگی، خلاق و علوم‌انسانی و اجتماعی با ۱۲ شرکت کمترین شرکت‌های دانش‌بنیان را در میان حوزه‌های چندگانه در اختیار دارد.

تهران رکورددار شرکت‌های دانش‌بنیان

وجود دانشگاه‌های تراز اول کشور در کنار حوزه فعالیت‌های گسترده در پایتخت سبب شده که تهران با ۳۵۰۰ شرکت رکورددار شرکت‌های دانش‌بنیان در میان استان‌های کشور باشد.

پس از تهران استان اصفهان با ۶۰۶ و خراسان رضوی با ۳۵۲ و فارس با ۲۰۲ شرکت در رتبه‌های بعدی قرار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد با ۱۷ شرکت، ایلام با ۱۸ و سیستان و بلوچستان با ۲۳ شرکت، کمترین شرکت‌های دانش‌بنیان را در سطح کشور در اختیار دارند.

دانش بنیان

اطلاعات موجود در تارنمای مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان حکایت از این دارد که تا به امروز ۳۲ هزار و ۳۶۹ پرونده جهت دریافت تأیید دانش‌بنیانی مورد ارزیابی قرار گرفته که ۱۲ هزار و ۷۴۰ درخواست تایید شده و ۱۷ هزار و ۴۱ مورد درخواست نیز رد شده است.

در خصوص میزان حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز تا به امروز ۴۳ هزار و ۷۰۰ درخواست حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام وصول شده است که ۲۰ هزار درخواست مربوط به توانمندسازی، تجاری‌سازی و مشاوره بوده است.

همچنین ۱۳ هزار و ۵۹۲ درخواست به معافیت‌های مالیاتی، ۳ هزار و ۱۵۰ درخواست مربوط به معافیت و تسهیل تشریفات گمرکی، ۳ هزار و ۶ درخواست مربوط به معافیت از حق بیمه، ۲ هزار و ۵۰۰ درخواست مربوط به‌ نظام وظیفه تخصصی، یک هزار و ۴۸ درخواست مربوط به پروانه بهره‌برداری و جواز تأسیس و ۳۷۵ درخواست مربوط به استقرار در کاربری مسکونی بوده است.

اقتصاد باید از حالت تک محصولی خارج شود

در سال‌های اخیر شاهد رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور بوده‌ایم، با این‌ وجود هنوز این شرکت‌ها به طور کامل در اقتصاد کشور نهادینه نشده‌اند، این در حالی است که یکی از اصلی‌ترین مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و خروج از اقتصاد نفتی است.

بی‌تردید برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و تبدیل‌شدن اقتصاد کشور به یک اقتصاد دانش‌بنیان نیاز است. علاوه بر حمایت‌های مالی، دستگاه دیپلماسی کشور، محصولات و خدمات این شرکت‌ها را به کشورهای دیگر معرفی نمایند و زمینه حضور موفق شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای جهانی را فراهم آورند.

با وجود اینکه تمامی مسئولین بر حمایت از شرکت‌های دانش بینان تاکید کرده‌اند، اما شواهد تاریخی کشور حکایت از این دارد که در شرایط غیر تحریمی توجه به بحث تولید کاهش پیدا می‌کند و امید است دولت فعلی، مرتکب این خطای فاحش نشود و با حمایت‌های تمام‌ قد خود زمینه خروج تک‌محصولی از اقتصاد کشور را فراهم نماید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =