طبق مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران ۵۷.۴ درصد افزایش یافت که باید از فروردین ماه اجرا شود، بر این مبنا، محاسبات خالص دریافتی کارگران در فروردین ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که حداقل دستمزد پس از کسر حق بیمه، بیش از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود.

میزان ساعت کار و دریافتی کارگران در فروردین

به گزارش کارآفرین نیوز؛ محاسبه ساعت کار موظفی در فروردین ۱۴۰۱ بیانگر آن است که در این ماه، ساعت کار موظفی به میزان ۱۶۱ ساعت است.

با توجه به اینکه مجموع ساعت کار هر ماه پس از کسر تعطیلات مشخص می شود، نه اینکه ۱۹۲ ساعت ثابت برای هر ماه لحاظ شود، در فروردین ماه که ۳۱ روزه است ۵ روز جمعه و ۴ روز تعطیل وجود دارد که باید این ایام تعطیل، از مجموع ساعات کاری، کسر شوند که با این مبنا ۲۲ روز کاری باقی می ماند که اگر در ۷.۳۳ ضرب شود عدد ۱۶۱ ساعت برای این ماه به عنوان ساعات کار موظفی، مشخص می شود به طوری که به ازای ۱۶۱ ساعت مذکور، تمامی حقوق و مزایا پرداخت خواهد شد.

توضیح اینکه ساعت کار، بر اساس زمان هفتگی ۴۴ ساعت محاسبه می شود که ممکن است در بعضی از کارگاه ها و در برخی روزها از ۸ ساعت هم بیشتر باشد.

حداقل دستمزد کارگران

محاسبه خالص دریافتی کارگران

ساعات کاری موظفی در فروردین ۱۴۰۱ به میزان ۱۶۱ ساعت است که اگر کارگری این میزان ساعت کاری را حضور داشته باشد، باید تمامی حقوق و مزایا را به طور کامل دریافت نماید.

محاسبه برای کارگر بدون فرزند و بدون سابقه کار

حقوق روزانه این کارگر ۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان است که برای فروردین ماه ۴ میلیون و ۳۱۹ هزار تومان خواهد شد، بن کارگری ۸۵۰ هزار تومان و حق مسکن ۶۵۰ هزار تومان است.

همچنین کسر حق بیمه سهم کارگر در این ماه ۴۰۷ هزار و ۳۳۵ تومان است که اگر از مجموع حقوق و مزایا کاسته شود، مبلغ خالص دریافتی کارگر بدون فرزند و بدون سابقه کار حدود ۵ میلیون و ۴۱۲ هزار تومان خواهد بود.

دستمزد 1401 کارگران

محاسبه برای کارگر با یک فرزند

در این حالت، حق اولاد به مبلغ حدود ۴۱۸ هزار تومان به حقوق کارگر بدون فرزند اضافه می شود تا کارگر با یک فرزند، مبلغی حدود ۵ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان دریافت کند.

همچنین اگر تعداد فرزندان بیش از یک فرزند باشد به ازای هر فرزند مبلغ ۴۱۸ هزار تومان به حقوق اضافه می شود.

با این شرایط، یک کارگر با یک فرزند، بدون سابقه کار، در فروردین ماه خالص دریافتی به میزان ۵ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان دریافت می کند.

محاسبه برای کارگر با یک سال سابقه کار

در این مورد، پایه سنوات به حقوق کارگر اضافه می شود که برای کارگر با یک سال سابقه کار به مبلغ ۲۱۷ هزار تومان است.

نکته مهم در این باره این است که این مبلغ در فوق العاده ها موثر است، علاوه بر آن، در کسر حق بیمه نیز محاسبه می شود، لذا کسر حق بیمه سهم کارگر مبلغ ۴۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد شد.

در مجموع، کارگر با یک سال سابقه کار، خالص دریافتی به مبلغ ۵ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان خواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =