طی روزهای اخیر پیامکی با سرشماره V.MASKAN برای برخی دارندگان مسکن ارسال شده است.

پیامک جدید سامانه ملی املاک به مالکان مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ صاحبان خانه های بالای ۱۰ میلیارد تومان و باغ ویلاهای گران قیمت باید مالیات بپردازند و اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد مشمول مالیات می شود.

البته طبق این قانون، واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای در حال ساخت و در حال تملک از پرداخت این نوع مالیات معاف هستند.

مطابق قانون مذکور، هر واحد خانه خالی به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور (۱۲۰ روز) ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه و سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه می شود.

گفتنی است، در سال ۱۴۰۰ و در راستای اجرایی شدن این قانون امکان خوداظهاری مالکان و مستاجران در سامانه ملی املاک و اسکان کشور به نشانی https://amlak.mrud.ir فراهم شد و پیرو آن، سازمان امور مالیاتی کشور اواخر دی ماه سال گذشته اعلام کرد که طبق اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی تعداد ۵۶۸ هزار واحد مسکونی احصاء شده که بالغ بر ۴۸۸ هزار واحد آن در شهرهای بالاتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بوده و مالکان این واحدها مکلف به پرداخت مالیات تا یک ماه شدند. در این راستا نیز پیامک هایی برای مالکان واحدهای خالی ارسال شد و آنان تا ۱۰ اسفند فرصت پرداخت داشتند.

در همان زمان نیز سامانه ملی املاک و اسکان در اطلاعیه ای صحت پیامک های ارسالی را تایید و اعلام کرد: بر اساس تکلیف وزارت راه و شهرسازی و همچنین اطلاعات دریافتی از دستگاه‌های مختلف کشور، تعدادی ملک که وجود ساکن در آن ها تاکید شده در این سامانه شناسایی شد و جهت تعیین تکلیف وضعیت سکونت این املاک پیامکی با سرشماره V.MASKAN به مالکان این املاک ارسال شد.

مالیات خانه خالی

اواسط فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱ نیز وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: برای خانه‌های خالی شناسایی شده پیامک ارسال کردیم تا وضعیت سکونتی خودشان را تعیین تکلیف کنند. در صورتی که خانه آنها خالی نباشد باید در سامانه املاک و اسکان اصلاح کنند. البته تعدادی از مالکان وضعیت خودشان را اصلاح کرده و برای تعداد زیادی از مالکان نیز قبض مالیاتی صادر کردیم.

البته به طور دقیق تعداد خانه‌های خالی مشخص نبوده و بین ۲ الی ۲.۵ میلیون اعلام می‌شود، با این حال برای ۵۴۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شده پیامک ارسال کردیم که از تعداد کمی نیز مالیات اخذ شده است.

یادآور می شود، طی روزهای اخیر پیامکی با مضمون: «دارنده محترم کدملی .... آدرس اقامت شما در سامانه ملی املاک و اسکان کشور درج شده است. در صورت عدم مراجعه به سامانه این نشانی ملاک ارائه کلیه خدمات دولتی، بیمه ها، بانک ها و... قرار خواهد گرفت.» و با سرشماره V.MASKAN برای برخی از صاحب خانه ها ارسال شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =