معاون گمرکی گمرک ایران با اعلام انجام عملیات تبادل ۱۶۴ میلیون تُن کالا توسط گمرکات کشور در سال گذشته، برنامه‌های سازمان مجری سیاست‌های دولت در بخش تجارت خارجی را برای حمایت از رونق اقتصادی در سال جاری اعلام کرد.

جزئیات برنامه‌های گمرک برای رونق اقتصادی

به گزارش کارآفرین نیوز، فرود عسگری بیان کرد: گمرک تلاش کرده تا از ظرفیت های قانون امور گمرکی، قانون رفع موانع تولید بهره بگیرد و تسهیلاتی را به فعالان صادرات و واردات ارائه دهد.

معاون گمرکی گمرک ایران در ارتباط با نقش گمرک در رونق اقتصادی گفت:، گمرک به عنوان یک سازمان مجری سیاست های دولت در تجارت خارجی است و با ۱۴۰ گمرک در اقصی نقاط کشور عزیزمان، نقش به سزایی در خدمت به تجارت خارجی در همه رویه ها به ویژه در صادرات و واردات دارد که هر چه این سازمان بتواند با تسهیلات بیشتر به روان سازی تجارت کمک کند، کاهش هزینه های ترخیص کالا و نهایتا بهای تمام شده محصول را در بردارد که کمک به واحدهای تولیدی و رشد اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

تسهیلات گمرک در رویه صادرات

وی در این خصوص گفت: یکی از تسهیلات گمرک برای کاهش هزینه ها در بخش صادرات، ارزیابی کالاهای صادراتی در محل تولید و در محل کارخانه ها و انبارهای واحدهای تولیدی است، این اقدام کمکی موثر برای تولید کنندگان به شمار می آید، گمرک با اخذ ضمانت نامه بابت اخذِ عوارضِ صادراتی کالا نیز می تواند تا حدودی کمبود نقدینگی واحدهای صادراتی را جبران کند و واحدهای تولیدی می توانند از این ظرفیت که رییس کل گمرک در اوایل سال جاری بخشنامه ای صادر کردند بهره بگیرند.

معاون گمرک ادامه داد: بهره مندی صادر کنندگان از تسهیلات مدیریت ریسک، از جمله موارد دیگری است که گمرک با قرار دادن اظهارنامه های واحدهای تولیدی در مسیر سبز برای این عزیزان قائل شده است که کمترین ایستایی در گمرکات کالاهای صادراتی را به همراه خواهد داشت.

تسهیلات گمرک به واحدهای تولیدی صادرات محور

عسگری در این مورد گفت: یکی از مواردی که می تواند کمک به سزایی به رونق اقتصادی کشور و واحدهای تولیدی داشته باشد بحث ورود موقت، تجهیزات، مواد اولیه و قطعات مرتبط با تولید صادراتی است که کالاها با اخذ ضمانت نامه بانکی معادل حقوق ورودی و تفویضی که به گمرکات اجرایی کشور داده شده است می توانند وارد شده و بعد از پردازش و تولید محصول در حداقل زمان صادر شوند بنابراین واحدهای تولیدی می توانند از این ظرفیت و از طریق گمرکات اجرایی استان محل فعالیت خود استفاده کنند.

معاون گمرکی در ادامه بیان کرد: استرداد حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی کالاهای واسطه ای که در کالای سرمایه ای و صادراتی به کار می روند نیز در تمام گمرکات استان‌های کشور قابل انجام است. این امر نیز به بخشی از نقدینگی واحدهای تولیدی کمک می کند.

وی در خصوص رویه واردات توضیح داد: گمرک برای واحدهای تولیدی در حوزه واردات نیز تسهیلاتی را قائل است، استفاده از انبار های اختصاصی، یکی از عواملی است که می تواند به کاهش هزینه های تولید کمک کند، به طوری که این انبارها یک گمرک کوچکی است در آن واحد تولیدی، و بر اساس قراردادی که ما با واحدهای تولیدی منعقد می کنیم، کالاهای این واحدها از همه مبادی و گمرکات مرزی می تواند با اولویت ترانزیت داخلی به مقصد انبار اختصاصی آن واحد تولیدی انتقال و تخلیه شود، این امر کمک می کند تا هزینه های انبارداری کاهش یابد و تخلیه و بارگیری های متعدد حذف شود و در مجموع باعث کاهش هزینه های انبارداری و حمل برای واحدهای تولیدی می شود.

گمرک

عسگری تاکید کرد: اعلام می کنیم که هر واحد تولیدی متقاضی استفاده از این تسهیلات، می تواند برای استفاده از انبارهای اختصاصی به گمرکات استانی مراجعه کنند.

وی افزود: برای جبران نقدینگی در بخش ورود کالا نیز در قالب بخشنامه ای که ریاست کل گمرک، در ابتدای سال جاری صادر کرد بابت حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده با ضمانت نامه بانکی کالاها می توانند ترخیص شوند و همینطور اگر امکان تودیع ضمانت نامه بانکی را نداشته باشند واحد های تولیدی می توانند با رویه نسیه بخشی از کالا را نگه دارند و مابقی را از گمرک ترخیص کنند و به خط تولید منتقل نمایند و با فراهم شدن نقدینگی مابقی کالا را از گمرک ترخیص کنند.

عسگری بیان کرد: واحدهایی که در حوزه دارو ولوازم و تجهیزات پزشکی هستند با حداقل اسناد و تعهد ریاست سازمان غذا و دارو به گمرک می توانند کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنند.

معاون گمرک در خصوص کالاهای اساسی گفت: وارد کنندگان کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور هم می توانند از تسهیلات حمل یکسره به شرط آماده بودن اسناد مورد نیاز از بنادر و مبادی ورودی کشور به صورت حمل یکسره ترخیص کنند.

تسهیلات گمرک در ترخیص کالاهای ضروری و مورد نیاز واحدهای تولیدی

وی در این خصوص توضیح داد: اگر واحدی، کالایی را نیاز داشته باشد که خیلی اضطراری و فوری باشد می تواند تقاضای اعمال ماده۴۲ از رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد و با تعهد وزیر مرتبط به آن بخش، کالا ترخیص شود.

عسگری در پایان گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۱ با همکاری گمرکات اجرایی در استان‌ها برای رونق تولید مواردی که گفته شد را در دستور کار خود قرار داده است. الحمدلله در سال قبل نیز عملیات تبادل ۱۶۴ میلیون تن کالا به ارزش بیش از ۱۰۱.۶ میلیارد دلار توسط گمرکات کشور انجام شد که ۵۳ میلیارد دلار آن واردات و ۴۸.۶ میلیارد دلار آن صادرات بوده که با این حجم اگر از همه ظرفیت های قانونی خود استفاده کنیم می توانیم به کاهش هزینه های واحدهای تولیدی و در نتیجه به صرفه بودن صادرات محصولات کشور بیانجامد و در نتیجه کمک به رونق و توسعه اقتصادی کشور کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =