رئیس کل بانک مرکزی از نهایی شدن بخشنامه تسهیل وثایق وام‌های تا ۲۰۰ میلیون تومان و ابلاغ آن بزودی خبر داد و افزود: از هفته جاری کار انتشار لیست بدهاران بزرگ بانکی آغاز خواهد شد.

انتشار فهرست بدهکاران بزرگ بانکی از همین هفته

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی با اعلام اینکه بزودی دستورالعمل تسهیل وثایق وام های تا ۲۰۰ میلیون تومان مبتنی بر اعتبارسنجی به بانک ها ابلاغ می شود، گفت: این دستورالعمل نهایی شده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: طبق دستورالعملی که به زودی ابلاغ خواهد شد، مواردی شامل قرارداد لازم الاجرا، چک و سفته وام گیرنده یا ضامن، سهام بورسی اعم از سهام عدالت و غیره، گواهی صندوق های سرمایه گذاری، اوراق بهادار، یارانه، سیم کارت دائمی به نام فرد، وثایق عینی مانند خودرو و طلا و تایید افراد توسط شورای اسلامی روستا در مناطق روستایی مبتنی بر رتبه اعتباری افراد در وامهای خرد زیر ۲۰۰ میلیون تومان و در قالب عقود مختلف به عنوان وثیقه تسهیلات مورد قبول واقع می شود.

صالح آبادی افزود: در خصوص تسهیل دسترسی مردم به خدمات بانکی در راستای شمولیت مالی، امکان احراز هویت و افتتاح حساب غیرحضوری، آگاهی افراد از رتبه اعتباری، استفاده از سفته و امضای الکترونیک نیز فراهم شده و بر این اساس مشتریان شبکه بانکی می ‌توانند با سهولت بیشتر و به صورت غیرحضوری از خدمات بانکی بهره مند شوند.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: در خصوص اعتبارسنجی این امکان وجود دارد که هر فرد از طریق شرکت اعتبارسنجی ایرانیان به رتبه اعتباری خود دست یابد. همچنین بخشنامه مربوط به احراز هویت و افتتاح حساب غیرحضوری ابلاغ شده و افراد در بانک هایی که زیرساخت لازم برای را فراهم کرده اند می ‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

وی افزود: امکان استفاده از سفته الکترونیک در حال حاضر برای مردم فراهم است و متقاضیان بدون مراجعه حضوری به بانک می توانند سفته دریافت کنند. همچنین ضوابط مربوط به امضای الکترونیک نیز ابلاغ شده و در بانک‌هایی که این زیرساخت را فراهم کردند افراد می توانند بدون حضور در شعبه نسبت به امضای اسناد اقدام کنند.

صالح آبادی تصریح کرد: لذا بر این اساس هم وثایق بانکی تسهیل شده و هم نحوه دسترسی مردم خدمات بانکی به صورت غیرحضوری گسترش پیدا کرده و در مجموع بسته کاملی فراهم شده که امیدواریم موجبات رضایت آحاد جامعه را فراهم کند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی از این هفته انتشار فهرست بدهکاران بزرگ بانکی را در چارچوب مفاد بند د تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ و در قالب جداول استاندارد و مشخص شروع می‌کند و این اطلاعات از طریق سایت بانک مرکزی در معرض عموم قرار خواهد گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.