دبیرانجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه دلیل اصلی افزایش قیمت جوجه را بالا رفتن هزینه های تولید دانست.

هزینه های تولید نرخ جوجه یک روزه را بالا برد

به گزارش کارآفرین نیوز از ایسنا، ‌ محمدرضا صدیق پور در پاسخ به چرایی افزایش قیمت جوجه یکروزه، گفت: همانگونه که هزینه های تولید مرغ بالا رفته، جوجه یکروزه نیز از گزند افزایش هزینه های تولید در امان نبوده است.

وی ادامه داد: در جلساتی که در تنظیم بازار وزارت جهادکشاورزی با حضور تشکل های تولید کننده مرغ گوشتی داشتیم اعلام کردیم که قیمت مصوب چهار هزار و ۲۰۰ تومان برای جوجه یکروزه قیمت سال گذشته است و بایستی این نرخ در سال جدید اصلاح شود.  درحقیقت قیمت پیشنهادی ما پنج هزار و ۲۰۰ تومان بود،  اما به دلیل ایجاد آرامش در بازار مرغ تنها قیمت مصوب مرغ را افزایش دادند و قرار شد اصلاح قیمت مصوب جوجه یکروزه به زمان دیگری موکول شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه با اشاره به اینکه وقتی قیمت مصوب مرغ را بالا بردند ، افزایش قیمت جوجه یکروزه هم در آنالیز قیمت مرغ لحاظ شد، اظهار داشت: در حال حاضر واحدهای تولیدی و فارم های(مزرعه )‌گوشتی جوجه یکروزه را به طور متوسط پنج هزارو ۲۰۰ تا پنج هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می کنند و قیمت تمام شده جوجه یکروزه در سال جاری کمتر از پنج هزار تومان نیست.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان جوجه یکروزه در هشت ماه ابتدایی سال گذشته با هزار و ۵۰۰ تومان کمتر از قیمت مصوب جوجه خود را به فروش رساندند و ضرر و زیان هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی به تولید کنندگان تحمیل شد، افزود: بارها در کارگروه تنظیم بازار تامین این ضرر و زیان در سال گذشته  مورد تصویب قرار گرفت ولی متاسفانه تاکنون علیرغم پیگیری و مکاتبات هیچ اقدام موثری صورت نگرفته و تعدادی از تولیدکنندگان با این ضرر و زیان امکان بازگشت به صحنه تولید را ندارند و این تولیدکنندگان از صحنه تولید خارج شدند و خروج آنها نیز تولید جوجه را تحت الشعاع قرار داده است.

وی خاطر نشان کرد: انجمن جوجه یکروزه با وجود مشکلات اما همواره تلاش براین داشته که جوجه مورد نیاز کشور را تامین کند.

صدیق پور در پاسخ به این سوال که گفته می شود یکی از دلایل افزایش قیمت جوجه یکروزه قاچاق آن به خارج از کشور است و آیا امکان قاچاق جوجه یکروزه وجود دارد یا خیر؟  گفت: ممکن است به دلیل تفاوت نرخ ارز در آن طرف مرز تعداد کمی قاچاق هم شده باشد و همین افراد با فروش جوجه با قیمت های گزاف باعث التهاب بازار شده باشند اما دلیل اصلی افزایش قیمت جوجه بالا رفتن هزینه های تولید است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =