رئیس کل بانک مرکزی با اعلام برنامه‌های جدید حمایتی بانک‌ها از بخش تولید، بیان داشت: از این پس، درخواست اضافه برداشت بانک‌ها صرفا با اخذ وثیقه امکانپذیر خواهد بود.

اقدامات جدید بانک‌ها برای حمایت از بخش مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در نشست دوره ای با مدیران عامل بانک ها که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، با اشاره به تکالیف قانونی بانک ها تصریح کرد: طبق قانون از این پس، اعطای خط اعتباری یا اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی، صرفاً با اخذ وثیقه امکان‌پذیر خواهد بود.

وی گفت: بانک مرکزی با توجه مفاد جزء (۳) بند (د) تبصره (۱۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و لزوم اصلاح رابطه بانک مرکزی و بانک ها، اجرای این بخشنامه را با جدیت دنبال می کند و اجازه اضافه برداشت بدون وثیقه معتبر را نخواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت اجرای بخش های باقی مانده از قانون جدید صدور چک توسط بانک ها، گفت: زیرساخت های لازم برای اجرای تکالیف باقی مانده اعم از اتصال خودپردازها، مسدودسازی وجوه در سایر بانک ها، لزوم ثبت چک های تضمینی در سامانه صیاد و... آماده شده و بانک ها باید اقدامات لازم در خصوص اجرای موارد باقی مانده رو به سرعت انجام دهند.

صالح آبادی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های صندوق ملی مسکن، ‌گفت: برای حمایت و تامین مالی بخش مسکن علاوه بر تسهیلات بانکی، روش هایی مانند تامین مالی زنجیره ای، انتشار اوراق و سایر ابزار تکمیلی نیز در دستور کار بانک ها قرار می گیرد.


وی لزوم توجه به شعار سال را متذکر شد و تاکید کرد: بانک ها باید ظرفیت های خود برای حمایت تولید و اشتغال را به کار گیرند و هدایت صحیح اعتبارات بانکی به سمت تولید واقعی در دستور کار جدی بانک مرکزی قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از این پس دریافت گواهینامه های حرفه ای شرط بررسی صلاحیت داوطلبان مدیران بانکی خواهد بود گفت: بر این اساس دوره های آموزشی مرتبط با این گواهی نامه ها و سپس آزمون های تخصصی برگزار خواهد شد و بتدریج به سمتی حرکت خواهیم کرد که متقاضیان سمت های مدیریتی در بانکها در صورت اخذ گواهینامه های حرفه ای از انجام مصاحبه تخصصی معاف شوند.

نشست مدیران بانک ها

رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر تسهیل وثایق برای دریافت وام های خُرد گفت: تسهیل وثایق تسهیلات خُرد مبتنی بر اعتبارسنجی افراد باید صورت گیرد و کسانی که رتبه اعتباری مناسبی دارند، باید با وثایق سهل تری امکان دریافت وام های خرد را داشته باشند.

وی تصریح کرد: تجربه بانک های قرض الحسنه در زمینه پرداخت تسهیلات مبتنی بر اعتبار سنجی نمونه خوبی است چرا که مطالبات معوق این بانک ها زیر یک درصد است و افرادی که رتبه اعتباری مناسب داشته اند و با وثایق سهل تر وام گرفته اند در زمینه بازپرداخت اقساط عملکرد مناسبی داشته اند.

رستم قاسمی، وزیر راه شهرسازی نیز در این نشست ضمن تشکر از بانک ها در حمایت از بخش مسکن به تشریح برنامه های وزارت راه و شهرسازی برای اجرای نهضت ملی مسکن و ساخت یک میلیون مسکن در سال پرداخت و گفت: برای انجام این مهم نیازمند حمایت و همکاری شبکه بانکی هستیم.

وی گفت: خوشبختانه صندوق ملی مسکن از قابلیت های مناسبی برخوردار است و منابع خوبی برای آن تجهیز شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =