در حالی که در سال گذشته، برخی محصولات کشاورزی مانند فلفل، کیوی و سیب زمینی پس از صادرات به کشورهای همسایه، مرجوع شده بودند، امسال وزارت جهاد کشاورزی، صادرات سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و بادمجان را ممنوع اعلام کرد.

دلیل ممنوعیت صادرات ۴ محصول کشاورزی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ در سال گذشته، برخی محصولات کشاورزی ایران مانند فلفل، کیوی و سیب زمینی از کشورهای مقصد مانند روسیه، هند، آذربایجان، ازبکستان، ترکیه، عراق و بلاروس به دلایل مختلف برگشت داده شدند تا اعتبار کشاورزی ایران را نشانه بگیرند. پس از آن بود که توجه به دلایل مرجوع شدن این محصولات افزایش یافت و انتقادات نسبت به کیفیت محصولات از یکسو و نحوه صادرات از سوی دیگر شکل گرفت.

اما امسال وزارت جهاد کشاورزی در نامه ای به گمرک اعلام نموده که صادرات چهار محصول گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان و پیاز تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

البته آن طور که در نامه وزارت جهاد کشاورزی آمده است دلیل ممنوعیت صادرات این محصولات کشاورزی با آن چه که در سال گذشته باعث مرجوع شدن محصولات می شد، متفاوت است.

وزارت جهاد کشاورزی دلیل ممنوعیت صادرات چهار محصول کشاورزی را تحولات بازارهای جهانی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین و افزایش تقاضای جهانی عنوان کرده و تاکید نموده که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، صادرات گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان و پیاز ممنوع است.

در نامه وزارت جهاد کشاورزی همچنین به کاهش تعرفه وارداتی کشورهای همسایه اشاره شده است. کاهش تعرفه وارداتی کشورهای همسایه در راستای افزایش واردات به آنها، می تواند تهدیدی برای صادرات بی رویه از کشور ما باشد، به طوری که ممکن است در اثر صادرات، با کمبود عرضه این محصولات در داخل کشور، قیمت ها شدیدا افزایش یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =