طی ۱۱ ماهه نخست سال گذشته، ۴۶.۵ میلیارد دلار کالا به کشور وارد و ۴۳.۵ میلیارد دلار کالا نیز به خارج از کشور صادر شد.

جزئیات تجارت خارجی ۹۰ میلیارد دلاری ۱۱ ماهه کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی آمارهای ماهانه صادرات و واردات انجام شده از طریق گمرکات کشور طی ۱۱ ماهه نخست سال گذشته نشان می دهد که در دوره مورد بررسی، ۴۶.۵ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده و ۴۳.۵ میلیارد دلار کالا نیز به خارج از کشور صادر شد.

بر پایه این گزارش، وزن کالاهای وارداتی کشور ۳۶.۷ میلیون تُن و وزن کالاهای صادراتی نیز ۱۱۲.۶ میلیون تُن بوده است.

طی ۱۱ ماهه نخست سال گذشته، بیشترین میزان صادرات انجام شده در مهرماه به میزان ۵.۲ میلیارد دلار و کمترین میزان نیز در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ به میزان ۲.۹ میلیارد دلار بود.

همچنین بیشترین میزان ارزش کالاهای وارداتی به کشور در ۱۱ ماهه نخست سال گذشته مربوط به شهریور ۱۴۰۰ به ارزش حدود ۶.۵ میلیارد دلار و کمترین میزان واردات صورت گرفته نیز در مردادماه سال گذشته به مبلغ ۲ میلیارد دلار بوده است.

طی ۱۱ ماه نخست سال گذشته، میزان واردات صورت گرفته به کشور به میزان ۳۰۶۰ میلیون دلار بیشتر از صادرات بوده است.

طرف‌های عمده تجاری ایران

طبق اعلام قبلی گمرک ایران، کالاهای اساسی، بیشترین میزان واردات صورت گرفته به کشور را در بین اقلام گوناگون تشکیل می دهد.

طی دو سال گذشته و همزمان با بروز پاندمی کرونا، یکی از اقلام مهم وارداتی کشور به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص دارد که برای این منظور، دولت ارز ترجیحی اختصاص داده و برای امسال نیز تخصیص ارز ترجیحی دارو از سوی بانک مرکزی اعلام شده است.

رئیس کل گمرک ایران به تازگی، حجم کلی تجارت خارجی ایران در سال گذشته را ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد که از این رقم، ۴۸ میلیارد دلار کالاهای صادراتی و ۵۲ میلیارد دلار نیز واردات بوده است.

امارات، چین، ترکیه، آلمان و فدراسیون روسیه ۵ کشور عمده طرف معامله واردات کالا به کشور در سال ۱۴۰۰ بودند.

همچنین کشورهای چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان نیز ۵ کشور عمده مقصد کالاهای صادراتی کشورمان در این سال بوده اند.

تجارت خارجی سال 1400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =