رییس بانک جهانی در سخنان خود در مراسم افتتاحیه نشست سه ماهه این بانک، بر ضرورت اقدامات فوری و مشارکت کشورها برای نجات اقتصاد جهان از بحران تاکید کرد.

ضرورت اقدام فوری برای نجات اقتصاد جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، دیوید ملپس؛ رییس بانک جهانی (WB) در سخنان خود در مراسم آغازین نشست این بانک با اشاره به بحران های موجود و پیش رونده جهانی، خواستار اقدام جمعی کشورها برای حل و فصل بحران های موجود شد. این نشست، روز گذشته آغاز شد و تا ۲۴ آوریل ادامه خواهد داشت.

ملپس با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت کشورهای در حال توسعه اعلام کرد: روند ابتلا به کووید- ۱۹ و تداوم پاندمی، نرخ تورم و جنگ روسیه و اوکراین همچنان جریان دارد و بیشترین آسیب ها، متوجه کشورهای فقیری است که با افزایش ناگهانی قیمت ها روبرو می شوند.

افزایش قیمت منابع انرژی، کودهای شیمیایی، مواد غذایی و همچنین نرخ بهره، هر یک می تواند خسارات جبران ناپذیری به اقتصاد این کشورها وارد آورد. این عوامل، موجب کُند شدن آهنگ رشد اقتصادی در تمام جهان می شود.

پیش از این، پیش بینی رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۲ را از ۴.۱ درصد به ۳.۲ درصد کاهش داده ایم. روند توسعه و گسترش آموزش، سلامت و عدالت جنسیتی، مطلوب نیست. بسیاری از کشورها با کاهش فعالیت های اقتصادی و میزان تجارت مواجه هستند.

دیوید ملپس

وی خاطر نشان کرد: موضوع بسیار مهم دیگر، یحران بدهی ها و کاهش ارزش پول کشورها است که فشار مضاعف آن را مردم فقیر و کم درآمد، بسیار بیشتر لمس می کنند.

رییس بانک جهانی با اشاره به سفر اخیر خود به سنگال برای شرکت در اجلاس جهانی آب افزود: امنیت غذایی؛ مقوله حائز اهمیتی است که مدت ها است از آن صحبت می شود، اما اقدام و تدابیر فوری برای تامین آن ضرورت دارد.

کشورهای منطقه از جمله سنگال و مراکش به شدت تحت تاثیر افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی، منابع انرژی و کودهای شیمیایی که برای تهیه غذا ضروری است قرار دارند و مشکلات بسیار حاد و نگران کننده است.

وی تاکید کرد: بحران غذا برای تمام دنیا ناخوشایند و نگران کننده است، اما اقتصاد کشورهای بسیار فقیر و آسیب پذیر را متلاشی می کند. به ویژه کشورهای فقیری که ناچارند غالب مواد غذایی مورد نیاز جمعیت را از طریق واردات تامین کنند.

وی با اشاره به بیانیه مشترک هفته گذشته با کریستالینا جورجیوا، آنگازی ایوالا و دیوید بیسلی در مورد عدم امنیت غذایی، بر ضرورت اقدام فوری و مشترک کشورها برای ترویج بیشتر تولید مواد غذایی، کشف منابع جدید انرژی و تولید کود شیمیایی تاکید کرد.

ملپس افزود: تجارت جهانی نیز با فشار عوامل مختلف مواجه است: افزایش تعرفه های واردات، افزایش تعرفه های صادرات، افزایش قیمت بسته های حمایتی مواد غذایی و حتی تحریم صادرات مواد غذایی. تمام این روندها باید متوقف شود.

نیاز جامعه بین الملل، اقدامات فوری برای تقویت جدی کمک های حمایتی در زمینه امنیت غذایی و تقویت شبکه های امنیت اجتماعی است. به عنوان بانک جهانی هر ساله ۱۷ میلیارد دلار برای تقویت بستر امنیت غذایی هزینه می کنیم که بخش بزرگی از تلاش های جهانی را تشکیل می دهد.

ملپس گقت: سال مالی این بانک در ۳۰ ژوئن به پایان می رسد و پیش بینی می شود تا آن هنگام، ۱۱ میلیارد دلار دیگر برای تهیه واکسن و ارسال به ۸۱ کشور نیازمند هزینه شود.

رییس بانک جهانی همچنین از پیش بینی این بانک از بدترشدن اوضاع و میزان بدهی ها در سال ۲۰۲۲ خبر داد و از ضرورت تلاش جمعی برای جلوگیری از بروز شرایط ناپایدارتر در اقتصاد جهان سخن گفت.

ملپس با اشاره به اقدامات و سرمایه گذاری های این بانک در زمینه های مختلف مانند تغییرات اقلیمی و بازسازی شبکه برق اوکراین، به کشورهای جهان نسبت به لزوم ترمیم زنجیره های جهانی تامین هشدار داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =