رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی با بیان اینکه افزایش فعلی قیمت سیگار در بازار به دلیل بالارفتن تقاضای توزیع کنندگان عمده ناشی از انتظارات تورمی است، گفت: به جز یک شرکت، تولیدکنندگان هنوز قیمت‌های جدید خود را اعمال نکرده‌اند.

سیگار گران می شود

به گزارش کارآفرین نیوز، محمدرضا تاجدار افزود: افزایش قیمت سیگار در بازار به دلیل افزایش تقاضای توزیع کنندگان عمده است.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش ۵۰۰ هزار تومانی هر کارتن سیگار به دلیل اعمال مالیات نخی، قیمت هر بسته سیگار تقریبا هزار تومان گران می‌شود. همچنین حقوق و دستمزد در سال جاری بین ۳۰ تا ۴۰ درصد وبه طور کلی هزینه حامل‌های انرژی و حمل و نقل هم افزایش خواهد داشت.

رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات دخانی تصریح کرد:‌ این انتظار برای افزایش قیمت، منجر به افزایش تقاضای توزیع‌کنندگان عمده شده تا بعد از اعمال قیمت جدید سیگار سود بیشتری ببرند. در نتیجه در پی افزایش تقاضا، قیمت سیگار در بازار تا حدودی افزایش یافته است.  

وی همچنین با اشاره به مصوبه مجلس برای تغییر نرخ ارز حقوق ورودی از چهار هزار و ۲۰۰ تومان به ارز نیمایی، اظهار داشت: این مصوبه نیز بر انتظارات تورمی در بازارهای مختلف از جمله سیگار تاثیر داشته است. به طور کلی اجرای این مصوبه بر تولیدکنندگان فشار می‌آورد.  

تاجدار با بیان اینکه هر شرکت تولیدکننده سیگار بر اساس سهم از بازار، تاثیر مالیات، میزان تولید و هزینه‌های سربار قیمت خود را برای سال جاری مشخص می‌کند، ادامه داد: افزایش مالیات نخی سیگار فشار بیشتری بر تولیدکنندگان داخلی وارد می آورد چراکه مالیات سیگارهای داخلی ۲۵ درصد و مالیات تولید با برند بین المللی ۱۵ درصد افزایش یافته است.

یادآور می شود:‌ ‌ در حال حاضر بیش از ۵۰۰ نوع محصول دخانی از ۹۰ برند قاچاق در بازار وجود دارد که بیش از ۴۵۰ محصول از آنها در محدوده قیمتی برندهای ایرانی قرار دارد. به عبارت دیگر قاچاق از اساس کالاهای تولید داخل را هدف قرار داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =