بنیانگذار شرکت زیرساخت بلاکچین پریتی تکنولوژیز عنوان کرد: وب ۳؛ نسخه دموکرات وب موجود بوده که بسیار غیرمتمرکز و غیرانحصاری است.

واقعیت وب ۳ از زبان خالق این واژه

به گزارش کارآفرین نیوز، گوین وود (Gavin Wood)؛ بنیانگذار اتریوم که اولین بار واژه وب ۳.۰ را در سال ۲۰۱۴ به کار برد، آینده اینترنت را از انحصار شرکت های خاص خارج می داند.

بنیانگذار شرکت زیرساخت بلاکچین پریتی تکنولوژیز (Parity Technologies) با تفسیر نگاه خود به آینده اینترنت، همه کاربران را بخشی از دنیای وب ۳ می داند.

از نظر وود، وب ۳.۰ کاملا غیرمتمرکز است و نسخه بسیار آزادتر و غیرانحصاری تر اینترنت فعلی است.

وود معتقد است با اینکه این روزها، همه جا حرف از رمزارزها است، وب ۳.۰ وابستگی چندانی به ارزهای دیجیتال ندارد.

گوین وود؛ برنامه نویس قهّار و دانشمند علوم کامپیوتر است.

مشکلات وب موجود چیست؟

موافقان وب ۳، آن را نسخه غیرمتمرکز اینترنت می خوانند؛ اینترنتی که تحت تاثیر و نفوذ بازیگران فعال این عرصه مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل نیست.

وی می گوید: وب ۱، با ایده اینترنت باز و غیرمتمرکز کلید خورد، اما وب ۲ (اینترنتی که امروز می شناسیم) موجب پیدایش شرکت های تریلیون دلاری (میلیون میلیون دلاری) تکنولوژی محور شده که حالا نفوذ فراوانی بر اینترنت دارند و خود دارای زیرساخت های بسیاری هستند که وب بر بستر آن ساخته شد.

وب 3.0

گوین وود می افزاید: بزرگترین مشکل با وب ۲ این است که گویی تمام تخم مرغ ها را در یک سبد گذاشته اید. اگر مشکلی در یکی از این سرویس ها رخ دهد، متاسفانه به ناگاه تمام سرویس ها از دسترس میلیون ها نفر خارج می شود.

علاوه بر این، کلیدواژه اصلی، اعتماد است. ما ناچاریم به افرادی که در پسِ پرده خدمات هستند اعتماد کنیم، به مالکان شرکت های ارائه دهنده خدمات اعتماد کنیم، به نوعی مدیریت خواهیم شد و این یعنی بدترین کابوس از چیزی که دنیا می تواند باشد.

حقیقت وب ۳

از نظر وود، وب ۳ همان نسخه غیرمتمرکز و دموکرات اینترنت فعلی است؛ بسیار دموکرات تر از نسخه موجود.

وی می افزاید: وب ۳ نسخه جانشین است، یعنی دیگر تنها یک هاست (Host)، میزبان خدماتی که استفاده می کنیم نخواهد بود، بلکه آنها صرفا موارد الگوریتمیک هستند که هر کسی می تواند در نقش یک هاست عمل کند و این شیوه واقعا همتا به همتاست.

وود تاکید می کند: در وب ۳ همه، بخش کوچکی از یک سرویس نهایی هستند. بنابراین هیچکس بر دیگری ارجحیت ندارد، دیگر شرایط مانند وضع موجود نخواهد بود.

حالا وقتی به آمازون، ای بِی (eBay) یا فیسبوک مراجعه می کنید، شرکتی پشت ارائه این خدمات است که قدرت تمام و کمال بر خدمات دارد.

خالق ارز دیجیتال پولکادات به نسخه وب ۳ توییتر اشاره می کند: مانند توییتر که در نسخه وب ۳ به کاربران، کنترل و اختیار بیشتری نسبت به پست ها و مطالب شان می دهد و احراز هویت را تسهیل می کند.

بنابراین فعالیت با هویت جعلی، دیگر به سهولت قبل نیست زیرا تاییدیه های رمزنگاری شده (کریپتوگرافیک) در اختیار کاربران قرار می گیرد.

web 3

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =