یک کارشناس بازار مسکن گفت: عامل افزایش قیمت‌های اجاره‌بها مسکن در کشور، بحث عدم نظارت یا اعمال سیاست‌های کنترلی و ... نیست، بلکه کمبود عرضه باعث رشد قیمت‌ها در تمامی بخش‌های مسکن می‌شود.

دلیل افزایش هزینه اجاره مسکن؛ دولت دخالت کند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، قراردادهای اجاره مسکن در ایران معمولا ۱۲ ماهه هستند و مستاجران اغلب در فصل تابستان اقدام به جابجایی می کنند و در فصول زمستان و پاییز میزان جابجایی ها کمتر و در بهار بازار اجاره نشینی تقریبا راکد است.

بالا رفتن میزان قراردادهای اجاره در فصل تابستان که اوج جابجایی های مستاجران در کشور است، هر ساله روی رشد قیمت ها در این بازار اثرگذار است، اما این قاعده چند سالی است که تغییر کرده و پیش از اینکه به فصل جابجایی مستاجران نزدیک شویم، قیمت ها افزایش پیدا کرده اند.

افزایش نرخ خرید و فروش خانه طی سال های اخیر و رشد تورم می تواند یکی از دلایل این امر باشد.

عده ای ایجاد سامانه نظارتی در بخش مسکن و به خصوص اجاره بها را به عنوان راهکار جلوگیری از افزایش نرخ های اجاره پیشنهاد می کنند، اما به عقیده برخی کارشناسان این راهکار غیرمنطقی بوده و نتیجه ای ندارد.

بیت الله ستاریان؛ کارشناس بازار مسکن نیز در این باره گفت: در هیچ کشوری مرسوم نیست که برای کنترل بازار مسکن و اجاره بها سامانه هایی برای اعمال نفوذ ایجاد شود و از این طریق روی قیمت ها نظارت داشت.

وی افزود: طی سال های اخیر هم چندین بار شاهد بودیم که سقف مشخصی برای افزایش قیمت ها در بازار رهن و اجاره اعلام شد، اما در واقعیت چنین اقدامی بی نتیجه ماند و رقم اجاره ها بیش از سقف تعیین شده افزایش پیدا کرد.

ستاریان اظهار کرد: عامل افزایش اجاره بها در کشور، بحث عدم نظارت یا کنترل و... نیست که بخواهیم سامانه ای برای انجام اینکار ایجاد کنیم.

اجاره مسکن

وی ادامه داد: نیم قرن است که بازار مسکن در ایران دچار مشکل شده و علت آن عدم توازن بین عرضه و تقاضا است و به دلیل اینکه کمبود تولید مسکن داریم و تقاضا بالا است، قیمت مسکن به شکل سرسام آوری افزایش پیدا کنند و با افزایش این نرخ، قیمت ها در بازار رهن و اجاره نیز رشد صعودی خواهند داشت.

این کارشناس بازار مسکن گفت: اساسا برای ساماندهی بازار مسکن پیشنهاد و برنامه ضرب الاجلی وجود ندارد و حل معضلات آن نیازمند برنامه ای بلندمدت است تا با جبران کمبود مسکن، از رشد عجیب قیمت ها در این بازار جلوگیری شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =