پیش‌بینی‌های تحلیلی خبرگان اقتصاد بین‌الملل درست از آب درآمد و نرخ برابری پول سومین اقتصاد بزرگ دنیا در وضعیت فوق‌العاده قرار گرفت.

زنگ خطر برای اقتصاد ژاپن به صدا درآمد

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، نرخ برابری ین ژاپن به دلار و یورو در وضعیت هشدار دهنده برای این کشور و اقتصاد بین الملل قرار گرفت.

در چند روز گذشته، ارزش ین با کاهش ۱۰ درصدی به پایین ترین نرخ برابری در ۲۰ سال گذشته (از می ۲۰۰۲) رسید.

ین یکی از تاثیرگذارترین ارزها در معاملات اقتصاد بین الملل محسوب می شود و تغییرات نرخ برابری آن نسبت به سایر ارزهای اصلی می تواند تاثیر عمده ای بر تصمیمات اقتصاد بین الملل بگذارد.

ین ژاپن

افزایش نرخ بهره در آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان، و عدم اشتیاق دولت ژاپن برای اقدام مشابه، اصلی ترین عامل بروز این اتفاق از دید کارشناسان عنوان می شود.

دولت ژاپن در هفته های اخیر نشان داد هنوز هم تصمیمی برای افزایش نرخ بهره ندارد.

تحلیلگران، افق روشنی برای این روند متصور نیستند و بر این باورند که این روند کاهشی ادامه خواهد داشت.

پس از آنکه نرخ برابری دلار به ین به ۱۲۵ نزدیک شد، اقتصاددانان هشدار دادند این روند به این زودی ها متوقف نخواهد شد.

در چند روز اخیر، ساکاکیبارا؛ قائم مقام سابق وزیر دارایی ژاپن و ملقب به آقای ین، نرخ برابری ۱۳۰ را به منزله وضعیت فوق العاده در اقتصاد ژاپن خوانده بود.

چهارشنبه ۲۰ آوریل (روز گذشته) و در کمتر از چند روز پس از هشدار خبرگان اقتصاد بین الملل، نرخ برابری ین به ۱۲۹.۵ رسید که زنگ خطر را برای اقتصاد ژاپن به صدا درآورد.

به دلیل اثرگذاری ژاپن در عرصه اقتصاد بین الملل، تحلیلگران تمام بانک های بزرگ دنیا در حال رصد و بررسی شرایط فعلی و آتی نرخ برابری ین هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =