بانک مرکزی از افزایش ۵۴.۱ درصدی تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سال گذشته خبر داد و افزود: ۲۹.۶ هزار هزار میلیارد ریال تسهیلات در سال ۱۴۰۰ پرداخت شد.

۲۹.۶ هزار هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی پرداخت شد

به گزارش کارآفرین نیوز، طبق گزارش ارائه شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات پرداختی بانک ها در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۲۹ هزار و ۶۸۱ هزار میلیارد ریال (۲۹.۶۸۱/۶ هزار میلیارد ریال) بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۰ هزار و ۴۱۴ هزار میلیارد ریال (۱۰.۴۱۴/۴ هزار میلیارد ریال) معادل ۵۴.۱ درصد افزایش داشته است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال جاری مبلغ ۱۹ هزار و ۳۷۸ هزار میلیارد ریال ( ۱۹.۳۷۸/۶هزار میلیارد ریال) معادل ۶۵.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۱۲ ماهه سال جاری معادل ۶ هزار و ۹۵۱ هزار میلیارد ریال (۶.۹۵۱/۹ هزار میلیارد ریال) بوده که حاکی از تخصیص ۳۵.۹ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۹ هزار و ۳۷۸ هزار میلیارد ریال (۱۹.۳۷۸/۶ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۸ هزار و ۹۷۹ هزار میلیارد ریال (۸.۹۷۹/۶ هزارمیلیارد ریال) تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۷.۴ درصد آن مبلغ ۶ هزار و ۹۵۱ هزار میلیارد ریال (۶.۹۵۱/۹ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

جدول تسهیلات پرداختی بانک ها

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =