با وجود انتشار لیست سفید دولت چین و نشان دادن چراغ سبز به کارخانجات خارجی مستقر در چین، همچنان بسیاری از کارکنان نمی‌توانند به محل کار خود بازگردند.

کارگران چینی نمی‌توانند به محل کار خود بازگردند

به گزارش کارآفرین نیوز، کسب و کارهای غیرداخلی مستقر در شانگهای، بیش از کارخانجات داخلی این کشور در برقراری توازن در دوران قرنطینه درمانده اند.

شانگهای؛ بزرگترین شهر چین همچنان با آثار قرنطینه های برقرار شده در ماه مارس دست و پنجه نرم می کند.

هفته گذشته مقامات دولتی چین، لیست سفیدی از ۶۶۶ شرکت منتشر کردند که در اولویت بازگشت به شرایط عادی فعالیت قرار گرفته اند.

لیست سفید؛ معمولا به مجموعه ای از اسامی اطلاق می شود که مجوزهای معینی برای انجام کاری به آنان اعطا شده است و فعالیت آنان توسط سیستم پذیرفته شده است.

سازمان های تجارت خارجی اعلام کرده اند گرچه این فهرست به درستی انتخاب و اعلام شده، اما با توجه به ابقای شرایط قرنطینه ای، بعید به نظر می رسد بیش از نیمی از کارگران در محل کار حاضر شوند و کارخانجات در بازگرداندن نیروهای خود به محل کار ناتوان هستند.

چین

پس از چند هفته اِعمال اقدامات قرنطینه ای، شرکت های خارجی که کارخانه آنها در شانگهای استقرار یافته اعلام کرده اند همچنان نتوانسته اند تولید خود را از سر بگیرند.

از ماه مارس دولت چین، محدودیت های سفر و قرنطینه در منزل را در قطب های اقتصادی این کشور اِعمال کرد؛ از استان جنوبی شنزن گرفته تا جیلین در شمال این کشور.

حالا با گذشت حدود یک ماه از آغاز قرنطینه، بسیاری از شرکت های آمریکایی و اروپایی می گویند با وجود انتشار لیست سفید، کمتر از نیمی از کارکنان این شرکت ها قادرند به محل کار خود بازگردند.

گفته می شود شدت اقدامات قرنطینه ای در مناطق مختلف، متفاوت است. قرنطینه در کلانشهر شانگهای نیز با شدت بالایی در حال برقراری بوده است و هم به زندگی روزمره و هم به کسب و کارهای غیربومی و زنجیره تامین آنها، خسارات گسترده ای وارد ساخته است.

بتینا شائن بهانزین؛ نایب رییس اتاق بازرگانی و رییس اتاق شانگهای می گوید: نام بسیاری از شرکت های عضو اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا که در چین نیز شعبات و کارخانجاتی دایر کرده اند در لیست سفید دولت چین به چشم می خورد. این شرکت ها اغلب از میان فعالان بخش تولید، صنایع شیمیایی و خودروسازی هستند.

وی می افزاید: اما بسیاری از کارخانجات، به واسطه تداوم قرنطینه ها، با کمبود نیروی کار و مشکلات عدیده لجستیکی مواجه هستند. با توجه به شرایط قرنطینه، کمتر از ۳۰ درصد نیروهای کار، اجازه دارند در محل کار خود حاضر شوند.

بهانزین با اشاره به برخی الزامات برای بازگشایی کارخانه اعلام کرد: درج نام در لیست سفید به معنای برقراری مدیریت یا سیستم حلقه بسته است و بدین معنا است که اگر کارگران دارای تست منفی کووید- ۱۹ در سایت یا شهرک های مسکونی ساخته شده در کنار کارخانه زندگی می کنند کارخانه ها می توانند فعالیت خود را با حضور این دسته از کارگران از سر بگیرند.

چین

متیو ماگولیز؛ قائم مقام شورای تجارت چین و آمریکا نیز می گوید: پس از صدور لیست سفید، بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کنند پیش نیازهای ضروری اِعمال سیستم مدیریت حلقه بسته محقق نخواهد شد و شاید حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کارکنان قادر باشند به محل کار خود بازگردند.

با این تفاسیر، مشکل زمانی حادتر می شود که کارخانجات قادر به استخدام نیروی جدید هم نخواهند بود. از سویی به دلیل برقراری محدودیت های آمد و شد، تحویل قطعات و مواد اولیه نیز به تعویق می افتد.

کامیوندارانی که برای تحویل قطعات با کارکنان بخش تولید یا انبار این کارخانجات در ارتباط هستند ممکن است در مخمصه قرنطینه ۱۴ روزه گرفتار شوند.

گزارش مقامات رسمی شانگهای، از ابتلای حدود بیست هزار مورد جدید با علائم و بدون علائم حکایت دارد.

تداوم قرنطینه ها در چین، روند بازیابی اقتصاد این کشور و همچنین اقتصاد بین الملل را با ناهمواری های متعددی روبرو خواهد کرد.

شانگهای چین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =