وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تا زمانی که همه دستگاه‌ها به پایگاه رفاه ایرانیان متصل شوند، دهک‌بندی در سیستم به صورت محتاطانه انجام می‌شود و اصل بر این است که افراد درآمد و دارایی ندارند، مگر آنکه خلافش ثابت شود.

دهک‌بندی محتاطانه شهروندان در پایگاه رفاه ایرانیان

به گزارش کارآفرین نیوز، پایگاه رفاه ایرانیان از ۴۶ زیرپایگاه بزرگ و کوچک تشکیل شده که قرار است مجموعه اطلاعات درباره رفتارهای مالی شهروندان در آن گردآوری شود تا ضمن مشخص کردن دهک بندی خانوارها، مبنای تصمیمات مهم دولت باشد.

این پایگاه تاکنون در سه مقطع زمانی مورد استفاده قرار گرفته و مبنای تصمیمات دولت بوده است، از جمله در زمان واریز یارانه معیشتی در سال ۹۸ برای ۱۸ میلیون خانوار، همچنین پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا و علاوه بر آن، حذف یارانه سه دهک برخوردار.

«حجت‌الله عبدالملکی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه آخرین وضعیت پایگاه رفاه ایرانیان، گفت: برخی دستگاه‌ها داده‌ها و اطلاعات آماری خود را در اختیار این پایگاه قرار دادند، این سامانه در حال حاضر فعال است و دهک‌بندی جامعه را مشخص می‌کند البته ما به دنبال اخذ اطلاعات سایر دستگاه‌ها و ثبت داده‌های آماری آنها در سامانه‌ هستیم.

وی با اشاره به اینکه تا زمانی که همه دستگاه‌ها به سامانه پایگاه رفاه ایرانیان متصل شوند، دهک‌بندی در سیستم به صورت محتاطانه انجام می‌شود، گفت: یعنی ما فرض کردیم که افراد خودرو، ملک، حساب بانکی، سهام و سفر خارجی ندارند، هر زمان که داده‌ها و اطلاعات آنها در سیستم ثبت شود، دهک‌بندی‌ها اصلاح و تکمیل خواهد شد.

عبدالملکی با تشریح راهکارهای تعبیه شده برای برخورد با دستگاه‌هایی که همکاری نمی‌کنند، ادامه داد: ضمانت خوبی در تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شده و به موجب این تبصره همه دستگاه‌ها مکلف شدند تا اطلاعات خود را در اختیار قرار دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تکمیل اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان طبیعتاً نیاز به همکاری همه دستگاه‌ها دارد، بیان کرد: دستگاه‌ها با این ضمانتی که در قانون بودجه دیده شده، قطعاً همکاری خواهند کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =