کاربرد هوش مصنوعی در کشاورزی می‌تواند علاوه بر کمک به کاهش فرایند گرمایش زمین، موجب تولید محصولات با کیفیت‌تر و کوتاه شدن فرایند تولید به مصرف شود.

کشاورزی پاک؛ ایده‌آل فرایند تولید به مصرف

به گزارش کارآفرین نیوز، گرچه صنعت کشاورزی، مسئولیت تامین امنیت غذایی ساکنان کره زمین را بر دوش می کشد، اما تاثیر بسیاری بر روند گرمایش جهانی دارد. آمارها نشان می دهد انتشار حدود یک سوم گازهای گلخانه ای در دنیا در صنعت کشاورزی اتفاق می افتد.

حدود ۷۰ درصد آب شیرین جهان برای تولید محصولات کشاورزی مصرف می شود. در حالی که ذخایر آب شیرین ساکنان کره زمین به شدت در حال کاهش است و زنگ خطر خشکسالی ها در اقصی نقاط دنیا به صدا درآمده، صنعت کشاورزی با مصرف آب فراوان، سهم عمده ای در این اتفاق ناخوشایند داشته است.

در سال های اخیر، فعالان تمام صنایع به فکر کاهش مصرف منابع موجود روی زمین و جلوگیری از آلایندگی بیشتر محیط زیست هستند. صنعت کشاورزی نیز در حال پذیرش تغییر و تحولات عظیمی است و اوضاع به همین منوال ادامه نخواهد یافت.

کشاورزی پاک

شیوه های جدید، تکنولوژی های نوین و شرکت های جدید التاسیس به پایداری زمین و آینده بدون کربن فکر می کنند. از سویی دیگر، امروزه حدود ۴۰ درصد مواد غذایی پیش از آن که به سبد خرید برسند دور ریخته می شوند. گاهی به دلیل فاصله زمانی میان زمان برداشت و خرید، محصولات کشاورزی بلااستفاده می شوند.

آیِن آکس (Iron Ox)؛ استارتاپی است که ۶ سال پیش به این فکر افتاد که بهترین محصولات، محصولاتی هستند که در کمترین فاصله زمانی و مکانی بین کاشت و تغذیه استفاده می شوند. اما مشکلات بسیاری در راه تحقق این ایده وجود دارد: همه جا دسترسی به خاک کشاورزی نداریم.

بنیانگذاران استارتاپ آین آکس با آگاهی کامل از مقولات فوق، باور جالب دیگری نیز دارند: غذا؛ ترکیبی از دانش و هنر است، بسیار دقیق و فوق العاده خوشمزه.

از سویی دیگر اطمینان دارند که صنعت کشاورزی، کربن فراوانی نیز تولید می کند. بنابراین با تاسیس آین آکس، درصدد گسترش روش هایی برای کاهش تولید کربن هستند.

کشاورزی پاک

بنابراین با تحقیق فراوان موفق شدند روش هایی را ابداع کنند و گسترش دهند که نیاز به خاک ندارند و می توان فرایند تولید تا مصرف را کوتاه کرد و علاوه بر حفظ کیفیت، از اتلاف منابع و انرژی نیز جلوگیری کرد.

برندن الکساندر (Brandon Alexander)؛ مدیرعامل آین آکس می گوید: ربات های مختلفی طراحی کرده ایم که می توانند با مشاهده و اسکن علائم ظاهری گیاه، میزان مواد جانبی مورد نیاز گیاه مانند مواد مغذی، آب و زمان مناسب برداشت محصول هر بوته را تشخیص داده و اعلام کند.

گراوِر (Grover) و فیل (Phil)؛ دو ربات خودکار هستند که می توان آنها را کشاورزان دنیای آینده نامید. ربات هایی که کمک می کنند کشاورزان یا مالکان کسب و کار کشاورزی بتوانند محصولات کشاورزی و مواد غذایی را در کمترین فاصله از مشتری، تولید کنند.

شرکت آیِن آکس (Iron Ox) شش سال پیش در سیلیکون ولی تاسیس شد. این استارتاپ به دلیل ایده درخشان و رویکرد نوین، توانست توجه بیل گیتس را جلب کند و تحت حمایت شتاب دهنده breakthrough Energy Ventures قرار گرفته است. شتاب دهنده های فراوان بسیاری نیز در فهرست حامیان این استارتاپ دیده می ود و میزان افزایش سرمایه اولیه این استارتاپ بسیار چشمگیر اعلام شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =