کارشناس صنعت قطعه‌سازی خودرو با تاکید بر اینکه با وجود محدودیت، همچنان شاهد قاچاق قطعات بی‌کیفیت خودرو به داخل هستیم، گفت: بخشی از تولید قطعات بی‌کیفیت نیز در داخل توسط قطعه‌سازان زیرپله‌ای صورت می‌گیرد.

مراقب قطعات قاچاق بی‌کیفیت در بازار باشید

بهرام شهریاری در گفتگو با کارآفرین نیوز، با بیان اینکه قطعات خودرو از مبادی رسمی و غیررسمی وارد می شود، تصریح کرد: با اینکه محدودیت هایی برای واردات قطعه قاچاق به کشور اعمال شده، اما ورود این محصولات قطع نشده و در بازار شاهد عرضه برخی از این لوازم هستیم.

این کارشناس صنعت خودرو و قطعه سازی افزود: تمام قطعات تقلبی که در بازار مشاهده می شود به صورت قاچاق وارد کشور نشدند و بخشی از این محصولات، در داخل با کیفیت پایین توسط قطعه سازان زیرپله ای تولید و عرضه شده اند.

وی با بیان اینکه مسلما برخی از واردکنندگان قطعات خودرو، قطعه ساز نبوده و در اصل قطعه ساز نما هستند، گفت: یکی از راه های تشخیص اصل یا تقلبی بودن قطعات خودرو، تفاوت قیمت بین این محصولات است و معمولا قطعات قاچاقی و تقلبی ارزان تر از قطعات اصل و باکیفیت داخلی و خارجی هستند.

شهریاری ادامه داد: همانطور که روی تولیدات قطعه سازان داخلی نظارت و کنترل صورت می گیرد، اگر روی قطعاتی که از مبادی وارد کشور می شود هم نظارت و کنترل صورت گیرد، از میزان ورود لوازم قاچاق تقلبی به کشور کاسته می شود.

قطعات خودرو

وی با بیان اینکه واردات قطعات خودرو اساسا باید متولی مشخصی داشته باشد، در غیر این صورت این بازار همچنان غیرقابل کنترل خواهد بود، گفت: هر قطعه ای که از مبادی کشور وارد می شود باید مبدا، مقصد، مجموعه تولیدکننده و سطح کیفی آن مشخص باشد.

شهریاری یادآور شد: راهکار مبارزه با قاچاق، تولید محصول باکیفیت در داخل است. اگر زمینه برای افزایش تیراژ قطعات با کیفیت در کشور فراهم شود و مطالبات قطعه سازان به موقع از سوی خودروسازان پرداخت شود، نیاز بازار از طریق تولیدکننده داخلی تامین می شود و واردات قطعه چه به صورت رسمی و چه غیررسمی صرفه ای برای سودجویان نخواهد داشت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =