رئیس هیات مدیره کانون کارآفرینی استان تهران گفت: بسیاری از صاحبان ایده برای شکوفایی استعداد و راه‌اندازی کسب و کار کارآفرینانه خود نیاز به حمایت جدی و رفع بوروکراسی‌های اداری دارند، در غیر اینصورت با خطر مهاجرت کارآفرینان به خارج از کشور مواجه خواهیم شد.

قوانین دست‌وپاگیر بر سر راه استعدادهای کارآفرینی

به گزارش کارآفرین نیوز، در دنیای امروز به واسطه نقش مفیدی که استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا در رشد اقتصادی کشورها ایفا کرده اند، کارآفرینی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

با اینکه حمایت های بسیاری از کارآفرینان می شود، اما این افراد که صاحبان ایده های نو هستند همواره در مسیر رشد و توسعه کسب و کار خود با موانعی روبه‌رو بوده اند که رفع این موانع نیازمند پشتیبانی مسئولان و صاحبان قدرت است.

در این باره گفتگویی با علی نقیب؛ عضو اتاق بازرگانی و رئیس هیات مدیره کانون کارآفرینی استان تهران داشتیم و او با اشاره به نقش دانشگاه ها در پرورش کارآفرینان و نخبه پروری گفت: بی شک دانشگاه ها می توانند در رشد کارآفرینی نقش موثری ایفا کنند و اگر فرهنگ سازی در این زمینه صورت گیرد و آموزش های لازم به صاحبان ایده داده شود، این افراد به سمت کارآفرینی سوق داده می شوند که علاوه بر اشتغال آفرینی، حاصل آن رشد و توسعه اقتصادی نیز خواهد بود.

وی تاکید کرد: این امکان در کشور وجود دارد که با شناسایی استعدادهای کارآفرینی در دانشگاه های و حمایت از آن ها، صاحبان ایده را به سمت فعالیت در بخش مرتبط با مهارتی که دارند، هدایت کرد هر چند که محدودیت ها و موانعی مانند وجود تحریم ها، کمبود منابع، ضریب ریسک بالا، نبود سازمان متولی و... بر سر راه کارآفرینان برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا و رسیدن به موفقیت وجود دارد، اما اگر از آنان حمایت شود و ضوابط و قوانین دست و پاگیر تسهیل شوند، می توان به رشد و توسعه کارآفرینی در کشور امید داشت و شاهد پیدایش استارتاپ های جدید مبتنی بر کارآفرینی بود.

رئیس هیات مدیره کانون کارآفرینی استان تهران با بیان اینکه استارتاپ ها بر مبنای خلاقیت و ایده های نو شکل می گیرند و اگر از این ظرفیت به خوبی استفاده شود، حاصل آن تولید و ارائه خدمت خواهد بود، یادآور شد: تمرکز بر ایجاد واحدهای دانش بنیان و راه اندازی کسب و کارهای نوپا به منظور عملی سازی ایده ها از ثمرات کارآفرینی است.

کارآفرینی

نقیب گفت: بهره گیری از استعدادهای کارآفرینی یکی از عوامل موثر در شکل گیری و موفقیت استارتاپ ها است و اگر از این افراد که کار خود را با راه اندازی مجموعه های کوچک شروع می کنند، حمایت شود، در آینده ای نه چندان دور شاهد موفقیت آن ها خواهیم بود و حتی می توانند به عرصه های بین المللی ورود کنند.

وی تصریح کرد: بسیاری از صاحبان ایده برای شکوفایی استعداد و راه اندازی کسب و کار کارآفرینانه خود نیاز به حمایت جدی و رفع بوروکراسی های اداری دارند. اگر این موانع رفع نشوند و از کارآفرینان پشتیبانی نشود بی شک شاهد مهاجرت بخشی از فعالان این عرصه از کشور خواهیم بود که هر چند تمایل به فعالیت در ایران دارند، اما محدودیت ها آن ها را وادار به این کار می کند که ناشی از نبود دیدگاه حمایتی از کارآفرینان در برخی دستگاه‌ های متولی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =