تاکید بر مفاهیمی که می‌تواند به عنوان پیشران‌های نظری و عملی نزد سیاستگذاران عمل نماید، به عنوان سرفصل واژگان انتخابی در شعارهای سال به حساب می‌آید.

ریل دانش بنیان؛ تنها راه جهش اقتصاد ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، دو اصل تولید و اشتغال آفرینی به عنوان پیش فرض های اقتصاد پویا به حساب می آید اما توجه به ابزاری تقریبا بدیع به عنوان موسسات دانش بنیان، با کارویژه حلقه اتصال میان تولید و اشتغال پایدار یکی از ویژگی های صوری و معنایی شعار امسال به شمار می رود.

بر اساس تعاریف موجود شرکت یا موسسه دانش بنیان به شرکت یا موسسه ای گفته می شود که به منظور هم افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل می شود.

لذا با اندکی دقت، اصل ارتباط دانش با تولید ثروت پایدار در ذات تعریف این بنگاه ها به صورت پیدا و پنهان خود نمایی می کند.توجه به تولید ثروت از رهگذر بنگاه های دانش بنیان در زمانه ای که در آستانه افزایش درآمد های نفتی قرار داریم میتواند نوید بخش تحولی اساسی در اقدام و عمل حکمرانی کشور ما به حساب آید، گذار از تحریم های ظالمانه بی شک نیازمند گام خنثی سازی ابزار تحریم است.

به این ترتیب با توجه به مزیت های نسبی کشور سپری کردن بحران های موجود اقتصادی ممکن خواهد بود به شرط آنکه با استفاده از نیروهای متخصص و متعهد داخلی، تغییر اتکای اقتصاد ملی را ممکن سازیم، به طوری که سطح اتکای اقتصاد مبتنی بر منابع طبیعی تمام شدنی را به اقتصاد دانش بنیان ثروت آفرین و ناتمام تبدیل کنیم و این مهم نیازمند تقویت کمی و کیفی نگاه به مقوله دانش بنیان ها است.

مسیر توسعه ایران اسلامی با ضرورت عقلی و عملی از مسیر گذار اقتصاد نفت زده به سوی اقتصاد دانش بینان عبور خواهد کرد و این عبور با مشارکت همه دستگاه ها و ایجاد همکاری همگانی ممکن خواهد بود.

اصلاح سیستم هایی همچون: تامین اجتماعی، مالیات، گمرک، بانک و... در راستای رفع نیاز شرکت های دانش بنیان به عنوان یک ضرروت عینی نزد متولیان نظام دیوانسالاری کشور به حساب می آید.

دانش بنیان

بنگاه های دانش بنیان با عنایت به ایجاد ارزش افزوده بالا، می توانند به عنوان یکی از بازیگران اصلی در رشد و توسعه کشور به ایفای نقش بپردازند، لذا توجه به اصل اساسی حرکت به سمت استفاده از ظرفیت این بازیگران نوظهور وظیفه ای است که در ابتدای سال به تمامی پیشکسوتان عرصه اقتصاد ابلاغ شد. اساسا پیشکسوتان کهن سال عرصه اقتصاد همچون نفت و حمل و نقل مفر و گریزی به غیر از عبور از زمین دانش بنیان های جوان ندارند.

تاکیدات مقام معظم رهبری در سال های اخیر به استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برکسی پوشیده نیست تا آنجا که ایشان شرکت های دانش بنیان را یکی از بهترین مظاهر و مؤثرترین مؤلفه های اقتصاد مقاومتی به شمار آورده اند. بر این اساس توجه ایشان به شرکت های دانش بنیان به عنوان یک اصل اساسی و در میانه دو اصل اساسی تولید و اشتغال آفرینی به عنوان حلقه وصل این دو مفهوم مهم در شعار امسال مورد توجه قرار گرفته است.

نباید فراموش کرد که هلدینگ‌های متنوع اقتصادی در بخش های مختلف کشور قطار بقا و سود آوری خود را باید در ریل شرکت های دانش بنیان قراردهند، اساسا ترسیم آینده مطلوب و گذار از وضع کنونی به عنوان موتور محرک اقتصاد عمل می کند و در این بین شرکت های دانش بنیان می توانند با افق سازی بدیع خود راه توسعه و پیشرفت ایران اسلامی را هموارتر از قبل نمایند.

دانش بنیان

همواره باید توجه به این مهم را مدنظر قرارداد که اساسا تحقق مفاهیمی همچون تولید ثروت از علم و فناوری، ایجاد اشتغال پایدار و ایمن، ارزش افزوده بالا، تولید و صادرات محصولات دانش‌بنیان نیازمند حمایت واقعی است و با حمایت های صوری و دستوری به صورت جد باید مقابله نمود.صاحبان ثروت و مدیران تاثیر گذار باید به این باور درونی برسند که مسیری به غیر از ریل دانش بنیان ها برای حرکت قطار اقتصاد کشور متصور نمی توان بود.

"تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین" یک راه از میان چندین راه موجود نیست، بلکه تنها راه موجود است و به نظر راقم سطور آینده توسعه ایران اسلامی به صورت پیشفرض تنها از این رهگذر عبور خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =