کارشناس مسائل اقتصادی افزایش قیمت ارز در فروردین ماه را غیرمنطقی دانست و گفت: افزایش فروش نفت، گشایش‌های اقتصادی، عدم وجود تقاضا، از دست رفتن قدرت خرید کالاهای دلاری توسط مردم و آزادسازی منابع ارزی همگی نشان از کاهش قیمت ارز دارد.

۵ دلیلی که نرخ ارز باید در بازار کاهش یابد

به گزارش کارآفرین نیوز، دلار در آخرین روز سال ۱۴۰۰ در صرافی ملی در سطح قیمت ۲۴ هزار و ۹۵۴ تومان قرار داشت و بررسی روند این ارز در صرافی ملی حکایت از این دارد که در هفته اول کاری سال جدید جهشی در قیمت این ارز رخ داد به‌ گونه‌ای که در پایان اولین هفته کاری در سطح قیمتی ۲۵ هزار و ۳۱۳ تومان قرار گرفت.

پس از آن برای دو هفته روند دلار ریزشی بود، اما در آخرین هفته فروردین روند آن صعودی شد و سرانجام ۲۵ هزار و ۲۷۲ تومان قیمت خورد. به عبارتی دلار در طی یک ماه گذشته ۳۱۸ تومان افزایش‌ یافته است.

یورو نیز در آخرین روز کاری سال ۱۴۰۰ در سطح قیمتی ۲۸ هزار و ۱۸۲ تومان قرار داشت و روند افزایش ارزش این ارز تا دومین هفته کاری فروردین‌ماه ادامه داشت، با وجود کاهش ارزش در هفته سوم، در آخرین هفته فروردین نیز یورو جهش قیمتی داشت و در نهایت ۲۸ هزار و ۶۵۴ تومان قیمت خورد، در واقع این ارز در فروردین سال جاری ۴۷۲ تومان رشد قیمت داشت.

دلار

بازار آزاد اما روند عجیبی را طی کرد، در ابتدا دلار بازار آزاد در سطح قیمتی ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان بود که در انتهای هفته اول کاری به کانال ۲۷ هزار تومان وارد شد.

با وجود اینکه این ارز طی چند روز در محدوده ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان در نوسان بود، اما از نیمه فروردین به بعد از سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان فرار رفت و روند صعودی خود را ادامه داد به‌ گونه‌ای که پس از دو ماه شاهد کانال ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان برای این ارز بوده‌ایم، اما علت نوسان دلار در فروردین‌ماه چه بوده است؟

افزایش قیمت ارز توجیه ندارد

احسان سلطانی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، افزایش قیمت دلار در این مدت را غیر منطقی دانست و گفت: در ماه‌های اخیر فروش نفت افزایش‌ یافته و درآمدهای ارزی کشور نسبت به سالیان گذشته افزایش‌ یافته است، از طرفی بخشی از منابع ارزی کشور نیز آزاد شده و هیچ دلیل منطقی برای افزایش قیمت ارز وجود ندارد.

سلطانی علت افزایش دلار را منافع شخصی عده‌ای عنوان کرد و اظهار داشت: از ابتدای فروردین تا انتهای این ماه علناً حقوق‌ها افزایش پیدا نکرد و شاهد تغییر در تقاضا نیز نبوده‌ایم، از طرفی مردم نیز قدرت خرید کالاهای دلاری را نداشته و تنها دلیل افزایش قیمت دلار منافع برخی از افراد است.

به گفته این تحلیلگر مسائل اقتصادی، قیمت واقعی دلار باید ۱۳ هزار تومان باشد. وی در این‌ خصوص گفت: هنگامی که دلار ۳ هزار تومان بود آقایان بر اساس تورم اعلام می‌کردند که ارزش واقعی دلار ۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و با همین استدلال قیمت دلار را تا ۳۰ هزار تومان افزایش دادند.

سلطانی افزود: در حال حاضر با فرض دلار ۲۴ هزار تومانی تولید ناخالص داخلی ۲۰۰ میلیارد دلار است، این در حالی است که میانگین تولید ناخالص داخلی چندساله اخیر ۴۰۰ میلیارد دلار بوده، بر این‌ اساس ارزش واقعی دلار ۱۳ هزار تومان است.

کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص تعیین نرخ دلار گفت: دولت و بخش‌های خصولتی تامین و توزیع ۸۰ درصد ارزش کشور هستند و تنها ۲۰ درصد از ارز کشور به بخش خصوصی مربوط است، با این اوصاف می‌توان گفت منافع عده‌ای در قیمت دلار بوده و اجازه کاهش و ثبات در قیمت دلار داده نمی‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =